МИСИОНАРСКА ПИСМА
77. Писмо
Човеку који је дошао до високог звања али не и до среће
Из Вашег писма као да сузе теку. Паштили сте се доћи до високог звања. С тиме сте мислили доћи одмах и до среће. И многи други око Вас чинили су то исто. Због тога сте се морали борити, гурати, страховати. Рачунали сте, да ће срећа – не, него и живот – почети за Вас тек са добијањем онога високог звања. Све дотле Ви сте себе сматрали несрећним, готово и непостојећим. Најзад сте достигли жељено. Неколико дана осећали сте се као изнова рођени. Потом је дошло разочарење. Наравно, од среће сте били исто онако далеко као и раније. Само што сте раније веровали, да срећа постоји – тамо негде у високим звањима – а сад сте и ту веру изгубили. Узвисили сте се до облака али не и до звезда. Сад се љуто кајете, што сте лажним путем јурили ка срећи подражавајући у томе многе друге. Зато желите да се вратите на свој ранији скромни положај, где је бреме одговорности мање а жаоке зависти слабије. Можда ће вам користити ова
Прича о тантузима у сребру
У једном великом парку беше приређено народно весеље. Но без улазница нико се није пуштао на то весеље. Многи су хтели ући, али нису могли платити улазнице. У том неки богат човек хтеде искушати страсти људске, па баци у гомилу сабране деце пуну шаку новаца. То беху све лажне златице, тантузи, а међу онима само један динар од чиста сребра. Појурише деца за тантузима, свадише се, избише, изгребоше, док их све не покупише. О сребрни динар нико се не отимаше, јер свак мишљаше: скупље је злато од сребра. Они који уграбише тантузе и држаху их у својим рукама осећаху се тренутно савршено срећним. Али се убрзо догоди нешто за њих неочекивано и чемерно. Кад приђоше капији од парка и потражише улазнице, показа се да они имају лажан новац, и градски стражари отераше их у тамницу. Само један од њих беше мудар, који видећи шта се ради с његовим друговима, хитно баци тантуз из руке па отрча и узе онај сребрни динар. Овим динаром он плати улазницу и ступи у парк на весеље.
Тумачење
Весеље је Небеско Царство, или царство бесмртне среће. Тантузи су телесне жеље и земаљске сујете и самообмане, које удаљују људе од царства праве среће и одводе их у царство муке и таме. Чисто сребро представља унутарњу доброту и истину праведна човека. Деца лакома на обманљиви сјај овога света то су грешници. Оно последње дете, које одбаци лажно злато па прихвати право сребро означава покајаног грешника.
Нисам разумео зашто Свети владика каже ,,три лица, једна личност“. Мислим да сам наилазио да се каже да су Три Личности тј. да су каже и Лица и Личности или Три Божанске Ипостаси тј. да је један Бог у Три Ипостаси. Не знам да ли се варам да би лице било превод грчке речи просопон, а да се реч ипостас често преводи као личност иако то можда није изворно значење речи, али мислим да је дато то значење тој речи и да се тако користи. Можете објаснити да ли неко прави грешку и какву иако не у чему је разлика?
Лош студент богословља
Gospode oprosti grijehe nasih predaka , mase grijehe i smiluj se svima nama.Amin
Predivno i mudro