ДИЈАЛОЗИ – ПОВЕСТИ О ВРЛИНАМА И ЧУДЕСИМА ИТАЛСКИХ ОТАЦА

 

ДИЈАЛОЗИ
Повести о врлинама и чудесима италских отаца
 

 
КЊИГА III
 
Глава VI
О КАСИЈУ, ЕПИСКОПУ НАРНИЈЕ, И О КРАЉУ ТОТИЛИ
 
1. Григорије: Нећу ти прећутати, Петре, ни нешто о чему су бројни људи, пореклом из Нарније,[1] а који тренутно наставају овде, уобичавали да ми говоре са жаром непосредних очевидаца. У доба Гота, како се ка Нарнији запутио већ поменути краљ Тотила, Касије, муж преподобнога владања, епископ овога града, изађе му у сусрет.[2] Овај по природи одувек беше румен у лицу, те краљ Тотила, не верујући да је ово руменило потекло од природног узрока, поче да га сматра за пијаницу и веома га презре.
2. Но, свемогући Бог беше намеран да објави врлину овога човека, неправедно потцењенога од стране краља. Наиме, насред поља пред Нарнијом, где Тотила беше пристигао, пред читавом његовом војском, зли дух поседну војника који му је носио мач, и стаде га окрутно мучити. Пред очима краља, поседнути би приведен преподобном Касију, и овај човек Божији, након што се помолио, крсним знамењем нагна у бег демона, који не имађаше више смелости да се поврати како би га узнемиравао. Од овога часа краљ варварин стаде указивати слуги Божијему искрено и дубоко поштовање, познавши његову унутарњу узвишеност, премда га по спољашњем виду беше проценио вредним презира. Након што је, наиме, у епископу препознао овако ретко врлинскога мужа, у његовој се суровој души, испрва испуњеној надменошћу, угаси свака искра потцењивачке охолости.
 


 
НАПОМЕНЕ:

  1. Данас је то град Нарни у Умбрији.
  2. Свети Касије се празнује 29. јуна. Његове мошти су данас похрањене у катедралном храму у Нарнију. Епископ Нарније је био од октобра 536. до јуна 558. године. За време његовог епископата, Нарнију заузимају Византинци, да би затим изнова потпала под Тотилину власт.

Comments are closed.