ДИЈАЛОЗИ – ПОВЕСТИ О ВРЛИНАМА И ЧУДЕСИМА ИТАЛСКИХ ОТАЦА

 

ДИЈАЛОЗИ
Повести о врлинама и чудесима италских отаца
 

 
КЊИГА III
 
Глава VIII
О КОНСТАНЦИЈУ, ЕПИСКОПУ АКВИНУМА
 
1. Проговоримо и о Констанцију,[1] епископу Аквинума,[2] мужу најизврснијему, који се преставио не тако давно, у време мојега претходника, блажене успомене папе Јована. Многи који су били у прилици да га присније упознају сведоче да беше украшен даром прозорљивости. Бројне су повести које о овоме говоре: изложићу ти само једну, пренесену од стране побожних и истинољубивих људи, који овоме беху непосредни сведоци. На дан његовога исхода, грађани, окупљени око самртног одра овог светог мужа, горко плакаху очекујући да се растану од толико љубљенога пастира и питајући га кроз сузе: “Ко ће нам, оче, након тебе остати?” Епископ пак, надахнут духом пророштва, одговори: “Након Констанција коњушар, а након коњушара сукнар. О граде Аквинуме, ето какав ти је последак!
2. Прорекавши ово, издахну. Након његове кончине, пастирско старање о Цркви Аквинума би препуштено у руке Андреју, Констанцијевом ђакону, који се неко време бавио замењивањем коња на путним стајалиштима. Након овога, на епископски трон би позван Јовиније,[3] некадањи чистач сукна у овоме граду. Овај још увек беше у животу у доба кад се становништво Аквинума нађе десетковано мачевима варвара и потоњим налетом страшне епидемије, тако да, након његове смрти, не беше могуће наћи никога ко би био постављен за епископа, нити пак житеља који би епископа потребовали.[4] Обистини се тако пророчанска реч овога човека Божијега, по којој, након упокојења двојице његових наследника, Црква Аквинума неће више имати пастира.
 


 
НАПОМЕНЕ:

  1. Спомен светог Констанција се слави 1. септембра. Констанције је савременик и познаник светога Бенедикта (II, 16,1).
  2. Данашњи град Аквино, у Лацију
  3. О Андреју и Јовинију нема подробнијих података. Извесно је једино да обојица пре постављања на епископски трон нису припадала редовима клира. Григорије, пак, одлучно и строго забрањује узвођење лаика у епископат.
  4. Аквинум 577. године бива разорен од стране Лангобарда.

Comments are closed.