НИЧЕГ ВЕЛИКОГ НЕ БИВА БЕЗ ЖРТВЕ
ДУХОВНИ СМИСАО ЖЕЉЕ „СРЕЋНА НОВА ГОДИНА“
Драги оче Александре!
Објасните ми, молим Вас, шта значи поздрав „Срећна Нова година и пуно среће“? Мени се чини да упућивање оваквих жеља звучи за већину као подсмевање.
Шта је било у старој, биће и у Новој години. Да не говоримо о томе да ће за некога од нас Нова година бити последњом.
Не сматрам себе неверујућим човеком. У будућем животу биће вероватно среће за оне који су несрећни сада. Али овде, то је исто као рећи бескућнику: „Нека дом твој буде пуна чаша.“ Мудро је рекао Пушкин: „На свету среће нема“. Не знам, али ми се чини да би било боље да се ограничимо на скромније жеље, попут ОНОГ традиционалног: „Здравља и успеха“.
Лав Васиљев, Г. Москва
Одговор: Драги Лаве!
Са приближавањем нове године скоро да и физички осећаш како године пролазе. И све чешће је једна слична другој. Али понекад су године обележене догађајима који производе дубљи утицај на нас, својом радошћу или жалошћу.
„Срећна Нова! Пуно среће!“ – тако се увек говорило првог дана године, а ми по пређашњем и сада тако говоримо. Ми хришћани имамо много разлога да тако говоримо. Нека буде ова година срећна за свакога; у каквим год он приликама био, нека његов живот буде пуном чашом, нека он сазна да је пуноћа живота – истинска срећа.
Ја Вам желим да у овој години боље схватите шта је срећа. Ми такође, природно свима желимо „здравља и успеха“. Но, овде није реч о тренутној срећи која ишчезава пред очима, већ о оној за коју Свети Серафим Саровски каже: „Када би знао човек шта значи истинска срећа, то би пристао и да хиљаду година трпи најстрашније муке, само да је се не лиши“. Истинска срећа може бити само са Богом. Бог присуствује у нашем животу овде и сада – у томе је смисао Рођења Христовог. И зато се наш живот непрестано показује новим.
Желим и Вама и себи, и свима да се постарамо да тако живимо у новој години да би се ослободили од свега што нас удаљује од Бога, а да се држимо свега што нас приближава Њему. Другачије говорећи да благодатно сазнамо да
Бог у самој стварности присуствује и да је недокучиво близну нас. И да нас Он воли и да ми можемо одговорити на Његову љубав својом. Дакле, научити се таквом мишљењу и живљењу, које из дана у дан све више одговара ономе што нам Христос открива у Јеванђељу. Постати истинским хришћанином, учеником Христовим, нелажним сведоком онога што срећа јесте. Једном речју омогућити Богу да заузме место у твоме животу, на које Он има право. Живети за Њега, а не само за себе; враћати се Њему, када се удаљим од Њега; живети како Он хоће, да бих живео из дана у дан све више ценећи дар времена.
Нека започињућа година буде за сваког од нас срећном, а то значи у најглавнијем – светом годином. Годином која нас освештава и у којој нам се светост Божија јавља у изобиљу – не само преко Јеванђеља, богослужења и молитви – него и кроз све што се назива срећом или несрећом. Годином у којој ми сазнајемо више него икад, да нас спасава благодат Христа Бога, који се ради нас родио, умро и васкрсао.
„Срећна Нова година, пуно среће!“ – ја не знам бољих жеља и ја Вам их шаљем из дубине срца.
Какав несувисли одговор. Због језуитског духа у високим слојевима друштва и црквеним великодостојницима Послат је овај свети човек. Толику мржњу коју показују комунисти, западни либералисти и екуменисти и толики склад у мишљењу запањује и освешћује.