ТУМАЧЕЊЕ БОЖАНСТВЕНЕ ЛИТУРГИЈЕ
ПОМИЊАЊЕ ИЗ ДИПТИХА И ПРОЗБЕНА ЈЕКТЕНИЈА
Као мирис миомира духовнога
Свештеник, окренувши се народу и благосиљајући га, говори: И да буду милости великога Богa и Спаса нашега Исуса Христа са свима вама.
Народ: И са духом твојим.
Ђакон, узевши благослов од свештеника, па изашавши, и ставши на обично место, говори:
Поменувши све свете, опет и опет у миру Господу се помолимо.
Народ: Господе, помилуј.
За принесене и освећене часне Дарове, Господу се помолимо.
Народ: Господе, помилуј.
Да човекољубиви Бог наш, примивши их у свој свети и наднебесни и умни Жртвеник, као мирис миомира духовнога, ниспошље нам за то божанску благодат, и дар Светога Духа, помолимо се.
Народ: Господе, помилуј.
Сигурни смо да су часни Дарови примљени у наднебесном Жртвенику као мирис миомира духовнога, јер Христос је „миро Божанства“ и мирисом су Његова уља прекрасна (Пес. 1,3).
Пре ваплоћења, Логос је „Сам био Миро које је у Њему самом остајало“ (свети Никола Кавасила[1]) Ваплоћењем, Логос Божији пролази кроз самоумањење [кенозис] и постаје миро разлито (Пес. н. пес. 1,3). А Владичица Богородица, која је у својој утроби носила Христа, постала је мирохранилница миомирисног мира.
Долазак божанскога Мира у свет, учинио је човека причасником Његовог миомира. Човечија природа је, пре ваплоћења Логосовог сама по себи била бедем који се уздизао између човека и Бога, „Јер Он је био само Бог, а наша природа је била само човек“[2]. Био је попут глинене посуде за миро која спречава разливање мира. Ваплоћењем Христовим, међутим, посуда за миро постала је само Миро, па стога нема више препреке за разливање Мира и за сједињење са Богом: „Као кад би посуда за миро могла каквим чином да се претвори у само миро, те онда то исто миро не би могло да се разлива напоље, нити да остане сабрано у себи, тако исто бива и с нашом природом, која је обожена у спасоносном Телу Христовом – и нема ничега што људски род може одвојити од Бога.“[3]
Благодарећи Христовом ваплоћењу, човековој природи се отворио пут обожења. Посуда за миро постала је Миро, човек се обожује и постаје помазаник по благодати. Исус је назван Христос (што одговара јеврејској речи Месија), као помазаник Божији по превасходству.
На свакој божанственој Литургији излива се Христос, свето Миро и светом се разлива мирисни миомир богонадахнутим мирисима. Цело евхаристијско сабрање одише миомиром, као и сваки верник понаособ. Јер и само име Христово да изговориш, „сместа те преплављује блажени миомир“ (свештени Златоуст[4]). Славословље Створитеља преиспуњава миомиром свако срце које славослови. Зато се наша душа обраћа Владики: Миро је моје пропадљиво, миро твоје је живот, јер је миро Теби име, изливено на достојне.[5]
Божанствена Литургија је Тајна самоумањења, разливања божанскога Мира. Све присутне за Трпезом живота привлачи Његов заносни миомир. Причешћују се Христом и одлазе са божанствене Литургије душе мироносне, и саме постајући Христов миомир и мирис живота за живот (2.Кор. 2,15-16).
НАПОМЕНЕ:
- О животу у Христу, Трећа беседа, Беседа Нови Сад 2002. стр. 105. (PG 150, 569С.)
- Исто.
- Исто, Трећа беседа, стр. 106. (PG 150, 572АВ.)
- На Посланицу Колошанима 9, 3, PG 62, 364.
- Посни Триод, Света Велика Седмица – страсна, Повечерје Великог Уторка Призрен 1996, стp. 43.