ГОСПОДЕ, ТИ СИ ЖИВОТ МОЈ!
ИЗВОДИ ИЗ ДНЕВНИКА
ШТА ЗНАЧИ „ГОСПОДЕ, ПОМИЛУЈ“
Милост Божија јесте благодат Светога Духа, коју непрестано треба да молимо од Бога, призивајући: Господе помилуј! Дај ми духа силе, духа светлости, духа страха, духа мира, духа чистоте, духа кротости, духа смирења, духа љубави.“ И ко осећајно дозива „Господе помилуј“, сједињујући ове речи са дисањем, то јест при удисању ваздуха у себе произноси „Господе“, а при издисању „помилуј“, у њему се од таквог изговарања освештава и очишћује карактер, савест, душа и срце, и тај задобија тражено од Бога.
А ко буде само по навици изговарао ове речи, тај неће моћи да стекне милост од Бога, јер је већ добио много милости:
1) када је саздан био и постао човек;
2) када је пресаздан био у крштењу и постао хришћанин;
3) када се избавио од беда душевних и телесних, које је искусио у животу;
4) када се удостојавао причешћа Пречистим Тајнама;
5) када је огорчио Бога гресима својим, и није био кажњен, а није био свестан тога.
Како такав хришћанин да добије још милости од Бога, када не зна и не осећа да је добио толико милости од Њега, и да изговара ове речи само из пуког обичаја.
