ПРАВИЛНИК – ПОМОЋНА БОГОСЛУЖБЕНА КЊИГА

 

ПРАВИЛНИК – ПОМОЋНА БОГОСЛУЖБЕНА КЊИГА
 
О ЧАСОВИМА
 
Под именом Часоваразумева се такво богослужење, које се врши између јутрење и Св. Литургије. Ово богослужење састоји се из псалмова, тропара, кондака и молитава.
Часоваима тројаких:
1. Царски Часови, који се врше само у очи великих Христових празника: Рождества Христова, Богојављења, и Велики Петак.
2. Великопосни, који се читају у велики пост, а и у друге посте.
Разлика између једних и других, обележена је у самим богослужбеним књигама, на своме месту, и
3. Посведневни, који се читају у обичне(дакле не у посне) дане, као и на празнике, кад се због каквог случаја не служи Св. Литургија (Св. Јована Златоуста или Василија Великог).
У овој књизи изложиће се вршење Часовау обичне и празничне дане (под 3).
Часови су: први, трећи, шести и девети. Први час у обичне (а и посне) дане свагда се врши одмах после јутрење, дакле не одваја се од ње. Но на Царским Часовима обично се здружава са трећим, шестим и деветим, те се њиме и почињу Часови.
Деветичас у обичне дане врши се пред, вечерњом, пред вече. Но у посне дане чита се одмах после шестог часа.
 
Вршење Часова у обичне и празничне дане
 
Трећи Час
 
Свештеник ушавши у Св. Олтар, пољуби Св. Престо, узме епитрахиљ, благослови га, целива, метне на се, а за тим гласно говори: Благословен Бог наш всегда ниње и присно и во вјеки и вјеков[1].
Певачи: Амин.
Чтец: Слава Тебје Боже наш, Слава Тебје.
Царју небесни Утјешитељу душе истини…
Свјати Боже, свјати крјепки, свјати бесмертни, помилуј нас(трипут).
Слава Оцу и Сину и Свјатому Духу, и ниње и присно и во вјеки вјеков, амин.
Пресвјатаја Тројице помилуј нас…
Господи помилуј(трипут).
Слава Отцу… и ниње и присно… Отче наш…
Свештеник: Јако Твоје јест царство и сила и слава…
Певачи: Амин.
Чтец:Господи помилуј (12 пути) Слава… и ниње…
Придите поклонимсја, цареви нашему Богу(трипут).
Затим чита ове псалме:
Услиши Господи правду моју(16 пс.).
К Тебје Господи воздвигох душу моју(24 пс.) и
Помилуј мја Боже, по велицјеј милости Твојеј(50. пс.)
Слава… и ниње… Алилуја, алилуја, алилуја, слава Тебје Боже(трипут).
Господи помилуј(трипут). Слава… и одмах чита тропар празника[2]. И ниње– Богородичан: Богородице Ти јеси лоза истинаја… Господ Бог благословен, благословен Господ ден дне…
Затим: Трисвјатоје… Пресвјатаја Троице… Отче наш…
Свештеник: Јако Твоје јест царство…
Певачи: Амин.
Чтец пева кондакпразника или свеца, који се тога дана празнује. Ако је само један кондак онда се он на свима часовима чита или пева. Но, ако има два кондака, или у дане предпразновања или попразновања падне свети, који има бдење, тада кондаке певају наизменце тј. први кондак пред – попразновању пева се на првоми шестомчасу, а други кондак (светоме) на трећем и деветом часу.
Ну, ако у недељу падне предпразновањеи велики свети, тада се кондак воскресни пева на свима часовима, а кондаци попразновања и светога наизменце. Исто то важи ако би седмичних дана за време предпразновањапала два свеца (кондак попразновања на свима часовима а кондаци светима наизменце).
По прочитању кондака чтец говори: Господи помилуј(40 пута) а затим чита молитву: Иже на всјакоје времја и на всјаки часГосоди помилуј(три пута); Славаи ниње… Честњејшују херувим и славњејшју, без сравненија серафим, без истљенија Бога Слова рождшују, сушчују Богородицу Тја величајем.
Именем Господним благослови отче.
Свештеник: Молитвами свјатих отец наших Господе Исусе Христе Боже наш помилуј нас.
Певачи: Амин.
Настојатељ или чтец чита молитву: Владико Боже отче Вседржитељу…
Чим се прочита ова молитва одмах се наставља читање часа шестог.
 
Час шести
 
Чтец: Придите поклонимсја цареви нашему Богу(три пута) и чита псалам 53: Боже во имја Твоје спасимја…псалам 54: Внуши Боже молитву моју… и псалам 90: Живи в помошчи Вишњаго… Слава… и ниње алилуја, алилуја, алилуја слава Тебје Боже(трипут). Господи помилуј(три пута) Слава… а затим пева се тропар – тропари, ако их више има, исто онако, и оним редом како је и речено на трећем часу.
На и ниње– Богородичан: Јако не имами дерзновенија за премногија грјехи нашја
Скоро да предварјат ни шчедроти Твоја Господи
Трисвјатоје… Пресвјатаја Троице… Отче наш
Свештеник: Јако Твоје јест царство
Певачи: Амин, после чега одмах певају кондак светога (по Минеју), који се тога дана празнује. (Ну што је речено на кондацима на трећем часу, то исто важи и за шести час).
Пошто се отпева кондак чтец чита: Господи помилуј(40 пута) и молитву: Иже на всјакоје времјаГосподи помилуј(три пута), Слава – и ниње Честњејшују херувим
Свештеник: Молитвами свјатих отец наших, Господи Исусе Христе, Боже наш, помилуј нас.
Певачи: Амин.
Настојатељ или чтец чита молитву: Боже и Господи сил, и всеја твари Содјетељу
Чим се очита ова молитва, наставља се читање Изобразителних.
 
Изобразителна
 
Овом речју означава се такво Богослужење, које се свагда врши с Часовима уједно, и то у обичне и празничне дане свагда после шестога часа.
Оно је двојако: скраћено и продужно. Скраћено опет дели се на двоје: Изобразително, које се врши у обичнеи Изобразително, које се врши у поснедане. Разлика међу њима обележена је у Малом и Великом Часловцу. Овде се неће ни излагати скраћено Изобразително, јер како се оно врши у обичне дане, изложено је у Часловцу по реду. А како се врши уз постизложиће се у своје време у нарочитој књизи.
Овом приликом изложиће се дакле продужно Изобразително, које се врши у празничне дане, кад се по ма каквом случају не може служити Св. Литургија.[3]
Дакле, оно у неку руку замењује Св. Литургију[4] а и сам почетак њен – псалми – ушао је у састав Св. Литургије.
 
Пуно или продужно Изобразително
– врши се овако:
Чим настојатељ доврши молитву шестог часа: Боже и Господи сил… свештеник стојећи у Олтару пред Св. Престолом, говори велику јектенију: Миром Господу помолимсја[5], коју завршава узгласом: Јако подобајет Тебје свјакаја слава чест и поклоненије, Отцу и Сину и Свјатому Духу, и ниње
 
Певачи: Амина затим одмах певају[6] псалам (Изобразителни): Благослови душе моја Господа, благословен јеси Господи… Дакле цео псалам певају певачи на обема певницама наизменце тј. први стих (од тачке до тачке) певају певачи за десном, други – за левом.
Затим певачи за десном певницом Слава Отцу и Сину и Свјатому Духу, и ниње и… Благослови душе моја Господа и всја внутрењаја моја, имја свјатоје Јего. Благословен јеси Господи
Свештеник говори малу јектенију: Паки и паки… коју завршава узгласом: Јако Твоја держава
Певачи: Амин.
За овим певачи за десном певницом почињу певати: Слава Отцу и Сину и Свјатому Духу, Хвали душе моја Господа. Возхваљу Господа в животје мојем, поју Богу мојему дондеже јесам.
За левом – Ненадјејтесја на књази и на сини человјеческија, в них же њест спасенија… и даље се пева цео тај псалам[7], тако на изменце, по стиховима, кога певачи за десном певницом закљују стихом: Во царитсја Господ во вјек Бог твој Сионе в род и род.
Певачи за левом певницом: и ниње и присно и во вјеки вјеков – Амин.
Јединородни Сине и Слове Божји бесмертен си
Свештеник говори малу јектенију: Паки и паки… коју завршава узгласом: Јако благ и человјекољубец Бог јеси
Певачи: Амин, затим одмах певају: Блажена. Узимају се кад на 6 (од блажени милостиви… ) и то у празничне дане, иначе на 4 (од блажени миротворци… ). Стихире уз Блажена, узимају се обично из Октоиха и Минеја, или Пентикостара, ако он влада.
Чим се доврши певање последње стихире[8] на и нињесвештеник се окрене Царским Дверима, повуче завесу и говори гласно: Премудрост.
Чтец: к Коринтјаном втораго посланија, свјатаго апостола Павла – чтеније.
Свештеник – вонмем.
Чтец чита Апостол дана, или свецу, који се празнује. Но обично се чита зачало 182.
Свештеник узевши кадионицу, кади Св. Престо, Олтар, изиђе на Северне Двери пред Царске, те с места кади по обичају. Враћа се у Олтар на Јужне Двери.
Кад Чтец доврши читање Апостола, свештеник отвори Царске Двери и говори гласно.
Премудрост прости услиши свјатаго Јевангелија – Мир всвјем(којом приликом благосиља народ).
Певачи: И духови твојему. (црквењак намести налоњу на праг Царских Двери).
Свештеник узевши Св. Јеванђеље са Св. Престола стави на налоњу отвори и гласно говори:
От Матеја(или кога буде) Свјатаго Јевангелијачтеније.
Певачи: Слава Тебје Господи, слава Тебје.
Свештеник – вонмем, и чита Јеванђеље дана или празника. Но обично се чита од Матеја зачало 43 или од Јована зачало 23[9].
Прочитавши Јеванђеље целива га, склопи и остави на Св. Престо, а затим одмах затвори Царске Двери, но завесу не навлачи.
Певачи поново певају: Слава Тебје Господи, Слава Тебје.
Свештеник говори сугубу јектенију: Рцем вси от всеја души и от всего помишленија нашего рцем.
Певачи: Господи помилуј. (једанпут)
Сврштеник даље продужава ову јектенију, коју заврши узгласом: Јако милостив и человјекољубец Бог јеси
Певачи – Амин.
Чтец чита: Помјани нас Господи, јегда придеши во царстви Твојем.
Лик небесни појет Тја… и даље.
Слава: Лик свјатих Ангел и Архангел
Настојатељ: и ниње и присно и во вјеки вјекови чита Символ вере: Вјерују во јединаго Бога Отца
Чтец: Ослаби, остави, прости Боже прегрјешенија наша
Свештеник говори: просителну јектенију: Исполним молитву нашу Господеви.
Певачи: Господи помилуј.
Свештеник: Заступи, спаси, помилуј и сохрани нас Боже Твојеју благодатију.
Певачи: Господи помилуј.
Свештеник: Дне всего совершена, свјата мирна и безгрјешна у Господа просим.
Певачи: Подај Господи.
Свештеник даље говори ову јектенију, коју заврши узгласом: Јако Бог милости и шчедрот и человјекољубија јеси и Тебје славу возсилајем
Певачи: Амин.
Чтец чита молитву Господњу: Отче наш иже јеси на небесјех
Свештеник: Јако Твоје јест царство
Певачи: Амин.
Чтец читаили певачипевају кондаке (и то ове и овим редом):
1. Ако је празник Рождества Христова, Богојављења, Преображења и Крстова – дне, онда се чита само кондак тога празника и ништа више.
2. Ну, ако је пао у недељу који други празник, Господски или Богородичан, онда се чита кондак воскресан, слава и ниње– празника.
3. У друге дане – кондак храма – ако је храм посвећен Христову или Богородичну празнику.
4. Ако је предпразновање или попразновање, па се деси тада и велики свети, онда прво кондак светоме, слава и ниње– празника.
5. Ако није ни Господски празник, нити празник великог светог, онда се чита прво кондак Преображења[10] затим кондак дана и кондак храма; Слава Со свјатими; и ниње – Престателство.
6. Ако је храм Господњи онда: кондак храма, затим кондак дана и светога по Минеју. Слава – со свјатими; и ниње престателство[11].
Затим Чтец чита: Господи помилуј (12 пута), а настојатељ молитву: Всесвјатаја Троице, јединосушчнаја державо
За овим: Буди имја Господне, благословено от ниње и до вјека(три пута).
Чтец: Слава Отцу и Сину и Свјатому Духу, и ниње… и чита цео псалам: Благословљу Господа на всјакоје времја
Потом свештеник говори: Премудрост.
Певачи певају: Достојно јест јако во истину, блажити тја Богородицу
Кад певачи доврше певање, свештеник отвори двери и окренувши се Св. Престолу говори:
Пресвјатаја Богородице спаси нас.
Чтец: Честњејшују херувим…
Свештеник: Слава Тебје Христе Боже, упованије наше Слава Тебје.
Чтец: Слава – и ниње – Господи помилуј(три пута) отче благослови.
Свештеник с прага Царских Двери говори мали отпуст[12] (часовски – види Правилник књ. прва стр. 6.
 


 
НАПОМЕНЕ:
  1. Сада се завеса не отвара.
  2. Ако је недеља или други који празник. Ну, ако има два тропара (односно два празника) онда одмах после алилуја – чита се тропар првоме празнику. Затим Слава – тропар другом празнику.
  3. Начин вршења овог продужног Изобразителна није до сада изложен у Србији написмено, али се, у неким деловима уобичајио код нас, а нарочито при манастирима, а у Русији врши се још пуније, што ћемо писмено то и изложити.
  4. У русији Св. Литургија назива се ,,Обједња,, а ,,Изобразително,, пуно, а не како је изложено у Часловцу назива се ,,Обједница,, – Устав Богослуженија – Никољскога стр. 355.
  5. Објасненије Устава Богослуженија В. Михаиловскаго стр. 33.
  6. Где нема довољно певача, може се овај псалам читати до Славе но Слава са завршетком: Благослови душе моја Господа. . . . и остало треба непремјено певати.
  7. Мали Часловац стр. 133.
  8. За време певања њеног свештеник обуче одежду – фелон.
  9. Чим Обједници – Москва 1902. год. стр.138.
  10. Чим Обједници стр. 123.
  11. Мали Часловац стр. 139. и даље. Типик чл. 52. стр. 383. Устав Богослуженија К. Никољскаго стр. 358.
  12. Руководство к изученију Церковнаго Устава, В. Михаиловскаго стр. 30.