Како се замонашити

Питање:
Помазе Бог оце, благословите! Имам 17 година, зеља ми је да се замонасим, јос увек идем у средњу сколу.Хтео би да вас питам са колико година могу да се замонасим и ста је све потребо урадити да би постао монах? Бог вас благословио
Бојан


Одговор:
Драги брате Бојане, ти вероватно похађаш неку државну средњу школу и намераваш да је завршиш. Ако имаш жељу и остале предиспозиције да примиш монашке завете, заврши средњу школу, а тада ћеш већ напунити и 18 година, па ћеш зрелије и самостално доносити важне животне одлуке. Монашки живот није лак и само одабрани и упорни могу да приме и одрже строге монашке завете. Ти си о томе сигурно слушао, читао, а можда у неком манастиру и видео. Да би неко могао ступити у манастир и постати послушник, искушеник или да кажемо приправник за монашки позив, треба да је пунолетан или да у недостатку пунолетства има благослов својих родитеља. Пожељна је и препорука надлежног свештеника, који познаје тебе и твоју породицу. Он ће те вероватно и упутити у одређени манастир. Ако у манастир пођеш са завршеном државном средњом школом, време припрема за монашење (искушеништва) може трајати од једне, па до пет година, што ће у велико зависити од твог духовног напредовања и мишљења твог духовника, односно старешине манастира. Ни у ком случају немој одлазити у манастир пре завршетка бар средњег образовања, како би касније, и као монах, могао наставити и више школовање. Нама су данас у манастирима потребни не само добри духовници, већ и образовани монаси, који ће моћи да одговоре изазовима савремених искушења. И још један савет. Немој ништа чинити без знања и благослова родитеља. Можда ће се они у почетку и противити твојој одлуци да пођеш у манастир, јер родитељи од деце, поготово синова, желе продужетак фамилије, желе потомство. Међутим, твојом чврстом одлуком и јасним разлозима, они ће се сигурно сложити са твојом жељом да у монашком позиву послужиш Богу и свом роду. Благослов Божји, у важној одлуци твога живота, призива на тебе и твоју породицу о. Душан