Pitanje:
Verenica i ja planiramo da se vencamo u crkvi, bez pravljenja svadbe, samo kum, stari svat i nasi najblizi, pa nju zanima-posto nece nositi vencanicu, da li haljina koju ce nositi treba da bude bela, da li je potreban veo na glavi ili neki cvet, ili pak nesto drugo?
Dragan
Odgovor:
Dragi brate, pravoslavno venčanje u crkvi ne zahteva i svadbu. Svadba je propratni akt venčanja. Za valjan hrišćanski brak je važno da su ispunjeni bitni uslovi za venčanje: dva lica različitoga pola, slobodna volja verenika, nepostojanje bračnih smetnji i zabrana, kanonski sveštenik, pravoslavni hram, validni svedoci. Mlada se oblači u belu haljinu (nije obavezna uobičajena venčanica) , koja je znak čednosti, nevinosti, sa kojom ona stupa u brak, a mladožnja je u svečanom odelu (koje ne mora da bude crno) , kako to i dolikuje samom činu venčanja. Jer, bez obzira da li će venčanju prisustvovati samo svedoci (kumovi) , roditelji i najbliža familija i prijatelji ili će tu biti stotine svadbara, samom Činu venčanja treba pristupati sa punom ozbiljnošću i odgovornošću. Veo na glavi neveste nije obavezan, pa ni neki cvet, jer ćete oboje biti obdareni bračnim vencem, koji je danas u obliku krune i sveštenik će pred vama uzneti molitvu Bogu: „Gospode Bože naš, slavom i čašću venčaj ih! “ Dakle, sve ono što je najvažnije za vaš budući brak, dogodiće se na tom „skromnom“, ali jedino blagodatnom, venčanju u crkvi, pa i bez svadbe. Blagoslo Božji priziva na vas dvoje, za vaš budući bračni život i osnutak vaše porodice, Crkve u malom o. Dušan
