Питање:
Помоз Бог оци, имам једно питање на које не могу да добијем прецизан одговор, па молим и Вас за мисљење. Ево о цему је рец, имам синцица и за месец дана му је родјендан, ја бих тај дан обелезила одласком у цркву да се да востаница за у Олтар и да се написе име да цитају молитве за здравље детета, а после тога бих позвала своје и музевљеве родитеље, кумове и сестру на руцак, без музике и велике гунгуле. Када сам питала духовника ста мисли о томе, рекао ми је да мозе тако, али због преместаја духовника у другу парохију заједно са супругом пресли смо код игумана облизњег манастира да нам буде духовник, али мени представља проблем то сто он нама не дозвољава да ми тако обелезимо тај дан. Мој супруг је такав да безусловно слуса духовника, али ја сам слабија те не могу као он, а и да не помињем реакцију моје мајке када смо рекли да нецемо да славимо родјендан детету, назвала нас је сектасима и будалама и свакако јос јер казе свестеници деци обелезавају тај дан само ви измисљате нека нова правила. Опростите сто сам себи дала оволику слободу да написем дугацко питање.
јелена
Одговор:
Драга сестро, Можда ће овај одговор закаснити и проћи ће детињи рођендан. Ти си сасвим правилно поступила, кад си намеравала да дан рођења твога детета обележиш молитвено, у парохијској цркви, са упаљеном свећом за здравље детета и да га свештеник помиње на проскомидији. И ваш свештеник се сложио са тим начином обележавања рођендана. Он ти је сигурно рекао да Црква слави само три рођендана (Господа Исуса Христа, Пресвете Богородице и Светог Јована Крститеља) , а да све остале Божје угоднике прославља на над њихове смрти, значи, кад је сагледала цео њихов живот и кад се тај живот показао богоугодним. Неки хришћански народи (на пример Руси) славе имендан детета, јер детету дају углавном име по Светом који се слави на дан рођења или крштења детета. Значи, обележава се и дан рођења, јер је свакако то и значајан дан за једну породицу. Не знам шта је игуману оближњег манастира сметало такво обележавање. Јеси ли и њему рекла све оно што си написала у писму за одговор? Да ли му је засметао одлазак у парохијску цркву и паљење свеће на дан рођења детета или породични ручак поводом тога дана? У сваком лучају није поступио педагошки. Независно од овог случаја, мислим да нисте требали омаловажавати вашег новог парохијског свештеника и да сте га требали прихватити као свог породичног духовника. А он је то по превасходству своје свешеничке, парохијске службе. Верујем да не би имала проблема ни са мужем, ни са мајком, а ни са осталом фамилијом. За разлику од осталих хришћанских народа, који у својим породичним слављима имају и рођендане, не само деце него и одраслих, Срби имају породични духовни рођендан, имају Крсну славу. Крсна слава је обележавање дана кад су наши преци примали хришћанску веру, кад су се просвећивали, духовно рађали, па су тај дан, Светог Божјег угодника који се тога дана слави, узели за свога заштитника, своје Крсно име. Зато Црква и не одобрава баханално слављење рођендана, па чак ни деце. Твоја жеља за обележавањем дана рођења твога детета не крши црквено правило, јер подстиче, с једне стране на молитву, а с друге стране на породично окупљање. И један предлог: Можда би могла идуће године да обележиш дан крштења детета. Јер, велика је радост кад се на земљи рађа нови живот, кад се рађа човек, али је још већа радост кад се тај човек рађа за вечни живот, кад приступа Цркви Христовој и постаје њен члан кроз Свету тајну крштења. Размисли мало о томе. Разговарај о томе са својим мужем. Он слуша духовника. Мирно и срећно детињство твоме сину, а вас родитеље да Бог благослови са још синова и кћери. Ваш о. Душан
