Ispostavilo se da je ova Odluka suda bez presedana – nikada ranije Sud nije doneo tako stroge kazne za korišćenje „molotovljevih koktela“. „Molotovljevi kokteli“ su omiljeno oružje grčkih anarhista, i većina osumnjičenih se pušta na slobodu odmah nakon hapšenja, a oni koji se procesuiraju, retko kada dobiju zatvorsku kaznu dužu od dva ili tri meseca. „Novo bratstvo“ manastira Esfigmen podržalo je presudu, navodeći da je doneta na osnovu „zdravog razuma“.
Istorija sukoba
Pre nekoliko godina, sud po zahtevu crkvenih vlasti Svete Gore naložio je najmanje dvadesetorici monaha da napuste manastir i da manastir ustupe „novom bratstvu“ formiranom 2005. godine. Monasi „starog bratstva“, koji već pola veka nisu u zajedništvu sa Vaseljenskom patrijaršijom, odbili su da napuste manastir.
Sukob između bratstva manastira Esfigmen i Carigradske patrijaršije, pod čijom jurisdikcijom je Sveta Gora, počeo je 1965. godine. Razlog za to je bio susret između Vaseljenskog patrijarha Atinagore i pape Pavla VI, i dalja saradnja sa rimokatolicima, koju su monasi Esfigmena smatrali izdajom vere jednog pravoslavnog patrijarha. Preostalih devetnaest svetogorskih manastira podržali su formiranje i imenovanje „legalnog“ bratstva Esfigmena, od strane vlasti Svete Gore, čime su dotadašnji monasi „starog bratstva“ proglašeni disidentima i trebali su da napuste manastir, kako bi se u njega uselilo „legalno bratstvo“. Međutim, „buntovni monasi“ su odbili da napuste manastir – jedan od najstarijih na Svetoj Gori. Izgrađen je u V veku, u njemu se čuvaju svete mošti mnogih svetitelja a u biblioteci manastira ima skoro 400 vrednih rukopisa i osam hiljada knjiga.
U julu 2013. godine, došlo je sukoba specijalnih snaga policije Grčke i pobunjenih monaha. Monasi su pružili oštar otpor kada su pokušali da ih isele iz manastira i sprovedu u Kareju (glavni je grad i središte Autonomne monaške države Svete Gore). Na policiju su tada bacali kamenje, molotovljeve koktele, baklje.
Presuda
Na optuženičkoj klupi našlo se jedanaest ljudi, uključujući osam monaha.Sud je utvrdio da je iguman Metodije taj koji je raspirivao nasilje, monah Antipa se smatra krivim za podmetanje požara, izazivanje eksplozija, skladištenje i upotrebu eksploziva i nezakonitu upotrebu oružja i osudio ih je na po 20 godina zatvora. Odluka stupa na snagu odmah.
Ostalih šest monaha, koji se smatraju saučesnicima, osuđeni su na zatvorske kazne, od četiri meseca do maksimalno 10 godina, i njihov slučaj će biti ponovo ispitan u žalbenom postupku.
Sud je oslobodio trojicu koji su, po njima, bili prisutni jer su pomagali monasima u obezbeđivanju osnovnih životnih potreba.
Iguman Metodije i monah Antipa nisu bili prisutni na suđenju, zastupali si ih advokati. Po ovoj presudi monasi bi trebali biti odmah uhapšeni i sprovedeni u zatvor.
Očekuje se da će ovakav razvoj situacije izazvati novu reakciju, jer se još uvek ne zna da li će monasi želeti da se predaju ili će i dalje ostati opkoljeni u manastiru. Svakako ova situacija je bez presedana u istoriji postojanja monaške republike -Svete Gore, i ako ne postoji želja osuđenih monaha „buntovnog bratstva“ da se predaju , nije jasno kako će vlasti reagovati u skladu sa donešenom odlukom.

„Novo bratstvo“
U međuvremenu,“novo bratstvo“ manastira Esfigmen podržalo je presudu, navodeći da je donesena na osnovu „zdravog razuma“.
„Jedna stvar je ispovedanje vere, a druga to što su upotrebom eksploziva počinili težak zločin. Jedno je duhovno nesaglasje, a drugo nepoštovanje zakona Svete Gore i države“, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu grčke agencije „Romfea“.
„Nova bratstvo“, izjavilo je u vezi sa ovakvim razvojem situacije da je odlučilo da još jednom apeluje na ljude „koji su odlučili da nastave sa neosnovanim zaposedanjem manastira.“
„Pozivamo ih ponovo u ljubavi, kao i 2005. godine, u doba kada je naš prvi iguman bio blagosloveni otac Hrizostom. Priđite nam sa Duhom Božjim. Bratstvo i administracija manastira su spremni da prihvate svakog brata koji dolazi sa dobrim namerama, i učiniće svaki napor da ih vrati (u službu). Sve možemo rešiti mirno i bez fanatizma, kako bi smo zajednički doprineli okončanju dugotrajne, uzaludne i beznadežne okupacije manastirskih prostorija „- navodi se u saopštenju.
Prethodno, po informacijama grčkog sajta „Romfea“, 6. aprila prošle godine, sud u Solunu osudio je 14 monaha iz manastira Esfigmen na 6 meseci zatvora zbog „nezakonitog zauzimanja manastirskih zgrada”. Iguman manastira i osuđeni monasi odbili su da se povinuju odluci suda i ako je bila konačna i na nju nije bilo pravo žalbe.
Ali Sin Čovečiji kada dođe, hoće li naći veru na zemlji? (Lk 18,8).
Izvor: ria.ru
Prevod: „Pravoslavlje život večni“
Save
22 komentar(a)