Забринута

Питање:
Постоваи оци, Мој муз и ја смо верници и трудимо се најбоље сто моземо да испостујемо све законе које Бог заповеда. Цитајуци један од васих одговора на тему о браку поставља ми се питање и јако ме брине да ли мој муз и ја зивимо у греху? Наиме, упознали смо се на сбадби мог брата (треце колено) , где је мој муз био кум на венцању у цркви, након венцања добили су сина кога је мој муз крстио. Ми смо у браку годину дана и, хвала Богу, имамо и церкицу од два месеца. Унапред захвална.
Зорана


Одговор:
Драга сестро, Са братом, на чијем венчању си упознала твог садашњег супруга, ти се налазиш у ШЕСТОМ СТЕПЕНУ КРВНОГ СРОДСТВА У ПОБОЧНОЈ ЛИНИЈИ (степени сродства се рачунају по броју рођења, а између тебе и твог брата је укупно шест рођења) . Твој муж је тада био кум на венчању, а касније и на крштењу детета твога брата. Он је кумовањем на крштењу ступио у духовно сродство са твојим братом, а које се рачуна од кума, кумчета и кумчетових родитеља. Ти ниси тада постала кума свом садашњем мужу, јер је твоје сродство са братом у шестом степену и не преплиће се са духовни сродством. Шта више, у шестом степену крвног сродства у побочној линији, могућ је и брак, по одобрењу надлежног епископа. Разуме се, по обичајном праву у нашем народу то се врло ретко догађа. Умири своју савест, јер ниси у духовном сродству са својим мужем, па ни са својим братом, наставите да живите са братовом (дрогобратучеда) фамилијом и кумовским односима твога мужа према њима у братској и кумовској љубави. Бог да благослови обе породице добрим породом, на радост вашу, Српске православне цркве и српског народа. Уз срдачан поздрав о. Душан