Венчање и сведоци

Питање:
Да ли венцању мора да присуствује кум или је довољно само два сведока?
бојана илиц


Одговор:
Драга сестро, На венчању је обавезно присуство два пунолетна сведока, који морају имати и остале квалитете сведока: да су при здравој памети, да познају добро младенце и да су православни хришћани. Изузетно, по одобрењу надлежног епископа, други сведок може бити инославан (римокатолик) . У нашем народу се први сведок назива КУМ, а други СТАРИ СВАТ. Ни први ни други сведок не улазе са супружницима у духовно сродство. Они, фактички, нису ни после сведочења на венчању кумови са супружницима. Кумство настаје тек са крштењем. Ако си случајно мислила на старо кумство, где је кум крстио младожењу, ни онда тај стари кум не „кумује“ на венчању, већ је опет само сведок, заједно са старим сватом. Мир и благослов од Бога у Светој четрдесетници жели ти о. Душан