Pitanje:
Simonija?
Aco
Odgovor:
Dragi Aco, Simonija je prodaja blagodati sveštenstva, i jedino! To kažem zato što mnogi nedobronamerni prema svetoj Tajni sveštenstva optužuju današnje sveštenike da svojim uslugama prodaju blagodat. To je pokazivanje potpunog neznanja Svetog Pisma, kao i Predanja, i potvrda neposlušnosti prema Crkvi, u nameri da se ona nekako unizi i ismeje. Posebno u ove naše dane. Mi ne kažemo da ne postoje sablazni koje pokreću čoveka na takvo mišljenje, ali pojam simonije i pojam izvršavanja potreba molitvoslovlja u parohiji su dve različite stvari koje ničeg nemaju zajedničkog.
Uzmimo 8. glavu Dela Svetih Apostola, u njoj nalazimo jasan odgovor na ovo pitanje. Mi polaganje ruku radi prenošenja Duha Svetoga možemo da razumemo samo tako da je ovde reč o rukopoloženju. To svedoci 16. stih koji kaže: „Jer još ni na jednoga od njih ne beše sišao (Duh Sveti) , nego bejahu samo kršteni…“. Rukopoloženje je suštinska radnja kojom se prenosi Duh Sveti i produžava ta Tajna sveštenstva. „Delo i udelo u ovoj reči, jer srce tvoje nije pravo pred Bogom“, govori da ne može svako da bude sveštenik i učitelj. A Simon, koji je svojim ranijim gatarskim uslugama uzivao veliku pažnju u svom gradu, poželeo je da kupi ovu blagodat. Ap. Petar mu je odgovorio: „Novci tvoji sa tobom da budu na pogibao, što si pomislio da se dar Božiji može dobiti za novce“. Ovde
je jasno da se blagodat Sveštenstva ne može kupiti niti prodati jer je uslov za nošenje ovog Božanskog priziva „srce pravo“. Ko saznaje da li kandidat ima „srce pravo“? Pa episkop koji rukopolaže (kao i u ovom slučaju ap. Petar) . Simonija je prodaja ili kupovanje blagodati svete Tajne sveštenstva. Kanoni traže rašćinjenje episkopa koji prodaje, kao i onoga koji je kupuje.
Vaš o.Ljubo
