Питање:
Поможе Бог јтјела сам да вас питам мојој братичини се допад момак за којег смо ми сазнали да нам је род па вас молим да ми одговорите моје мајке тетка то јест њене мајке сестра родила је дједа од тог момка пошто ми немамо никог старијег у породици да сазнамо које су крвно сродство и дали је та веза дозвољена ја се обраћам вама унапријед ХВАЛА
зорка
Одговор:
Драга сестро, твоја братаница је са момком који јој се допада у ОСМОМ степену крвног сродства у побочној линији и брак између њих је, по црквеном праву, дозвољен без икаквих потреба за разрешењем. Пошто је то исти случај са претходним одговором, то ћу ти пренети и део тога одговора. Разрешења у овом сродству почињу тек од седмог, па до петог степена. Међутим, иако је брак од стране црквених закона дозвољен, ипак може да буде извесних проблема у вези обичајног права. Наш народ је често, у том погледу, чак строжији од црквених прописа. Зато би требала да разговараш са својим родитељима, бабом и дедом, па да видиш, да ли би такав брак изазвао саблазана у народу, у твојој породици. Јер, иако је у осмом степену крвног сродства у побочној линији, од стране Цркве, брак дозвољен, ипак се у вашим породицама памти и поштује међусобно сродство. Ако су вам живи баба и деда, они су сестра или брат од стрица, тетке или ујака, а то је јако блиско сродство и они из тих оквира посматрају и сродство својих потомака. Дакле, драга сестро, пре но што твоја братаница своју везу озваничи, односно, пре но што реши да ступи у брак са тим момком, добро размислите и консултујте старије сроднике из обе фамилије, па ако схватите да неће бити никаквог прекора од стране породице, нека твоја братаница и њен момак пријаве надлежном свештенику своју жељу за склапање брака. Да благослов Божји буде са свима вама, у молитвени поздрав о. Душан
