Православље и информационе технологије

Питање:
Христос се роди, помаже Бог! Зовем се Владимир и живим у Крагујевцу. Студирам информатику на Високој Техничкој школи где изучавамо неке од програмских језика, али сам скорије на интернету прочитао да су неки од програмских језика, , дело ђавола, , . Трудим се да идем у цркву редовно (недељом и празницима) и наравно као православном хришћанину није ми било пројатно када сам то прочитао. Био је то у ствари неки коментар на неком форуму на енглеском језику. Ево тих коментара, па ако можете реците ми шта мислите о томе, пошто мени, опростите на изразу делује мало болесно. Хвала унапред! Збогом. Постс: н/а Ц++ ис ЕВИЛ, ит с тхе цомпутер лангуаге оф САТАН! ! ! Ц++ ис ЕВИЛ, ит с тхе wорк оф тхе девил, маде то цоллецт yоур соулс анд то турн yоу инто браинлесс славес оф хелл. Иф yоу лике Ц++, yоу wилл лосе yоур соул то бе дамнед фор етернал тормент ин хелл.Демонс анд девилс wилл феаст он yоур соул фор алл етернитy. Со стоп программинг wитх тхис сатаниц лангуаге ноw то саве yоур соул. Ор тхе холy инqуиситион wилл цоме фор yоу анд бурн yоур флесх то саве yоур соул, бецаусе тхе девил муст нот цоллецт море соулс ор нободy цан превент Армагеддон. Ц++ ис евил, программинг wитх Ц++ ис БЛАСПХЕМY, онлy херетицс анд wитцхес лике Ц++.Анд херетицс анд wитцхес схалл БУРН! ! ! Ц++ = САТАН с оwн программинг лангуаге маде ин ХЕЛЛС КИТЦХЕН!
Владимир


Одговор:
Драги ми у Христу брате Владимире! Још је Свети апостол Павле писао: „Све ми је дозвољено али ми није све на корист.“ Дакле све што нас окружује може нам бити на корист и на штету. Зато је потребно велико расуђивање. Ипак. оно није толико потребно када се ради о бављењу информационим технологијама и посебно програмирању. Наиме ако вас бављење тиме не одвлачи од молитве, од молитвеног посећивања службама Божијим, онда је сасвим у реду. Што се појединачних програмскх језика тиче, само они уско оријентисани ће одабрати један језик а све друге називати погрдним именима. Као када бисмо у Цркви рекли: „само су списи Светог Владике Николаја исправни, сви остали не ваљају, “ што је, сложићете се, глупост. Дакле не обазирите се пуно на такве форуме, бавите се програмирањем на језику који вам добро иде и трудите се да вас то не одвуче од Цркве. Ваш у Христу Спасу, свештеник Иван Делић