Опростити или не

Питање:
опростите ми оце погресила сам и пала у искусење.удата сам мајка двоје дивне десце и мислила сам да је мој брак идеалан али изгледа да није било тако отворивси свој фејзбук налог примила сам поруку тј. захтев за прјатељство од бивсег момка за кога је требало да се удам пре овог брака поцели смо да се дописујемо а онда ме је убедио и да се видимо не знам ста се догодило али од тог дана мени је пријала његова пазња и разговор са њим нисам пала у дубља ИСКУСЕЊА АЛИ ЈЕ БИЛО ДОВОЉНО СТО САМ СЕБИ ДОЗВОЛИЛА ДА СЕ УПУСТИМ У ТО ја сам после пар насих сусрета и свакодневних позива и порука ресила да се то оконца али је мој супруг вец слутио ста се десава и само је тог дана отворио мој листинг телефонских позива и онда сам морала све да признам оставио ме ја да зивимо у браку због деце али ја понекад не знам сра цу са собом од бола и беса који гајим према себи па се врло цесто свадјамо и вредјамо једно друго на најгори могуци нацин, ОН, је насао себи разоноду да се дописује са неким другим зенама понекад крадом а понекад и на оциглед.Не знам како да поступим и ста да урадим да ли да скупим храбрости иако је то врло теско и разведем се да не трпим висе увреде и понизења илако имам подрско од својих родитеља ста год да одлуцим или да стиснем зубе и трпим А ПОРЕД СВЕГА ОН ЈЕ ОДУВЕК ВОЛЕО ДА ПИЈЕ А САДА НЕ ИСПУСТА ЦАСИЦУ ИЗ РУКЕ ОД КАКО УСТАНЕ ДОК НЕ ЛЕГНЕ
ива


Одговор:
Драга сестро, „мислила си да је твој брак идеалан“, па си то покушала и да провериш. Упустила си се у недозвољену везу са бившим момком, па иако „ниси пала у дубља искушења“ и то је било довољно да се лађа вашег брака заљуља, готово до потапања. Кад је муж посумњао, па и доказао твоје „шврљање“, кад је почео да „не испушта чашицу из руке“ и да се и сам „дописује са неким другим женама“, да ти враћа мило за драго, ти помишљаш и на развод, поготово што у томе имаш подршку од својих родитеља. Драга сестро, ниси у праву ни ти ни родитељи твоји. Ако си и њима рекла ово што си у краткој исповести написала, они су требали да те прекоре за дестабилизацију брака, да те посаветују како се чува брачна заједница и да ти препоруче извињење и покајање. Ако би родитељи били сагласни са разводом, они ти не би желели добро. Јер, уместо да испашташ своју грешку, да сачуваш брачну заједницу и поштедиш децу развлачења између вас двоје, добила би право и да је поновиш, можда у другом браку. Твој брак је био стабилан пре твога искушења. Ако је муж „одувек волео да пије“, то свакако није било погубно за тебе и децу, живело се складно. Сада, кад си због своје несмотрености помутила брачну заједницу, када је настало обострано неповерење, развод брака не би смео ни да се помене, ни због вас двоје, а поготово због деце. Ви сте обоје криви и обоје повређени. Но, пошто си ти прва почела да уносиш немир и неповерење у брак, ти треба прва да почнеш и са превладавањем кризе. Треба да увериш мужа да је то, са твоје стране, био тренутак искушења, да си подлегла својим слабостима, али да се искрено кајеш за подривање брачне заједнице и обећаваш да се то, у интересу ваше међусобне љубави и љубави према деци, више никад неће догодити. Ако не успе одједном да се поврати изгубљено поверење, немој губити стрпљење, „стисни зубе и трпи“, посвети се деци, настој да можа, колико је то могуће, одвојиш од чаше. А то ћеш успети својом женственошћу, нежношћу, осведоченом љубављу. Не знам да ли сте пре ове кризе имали обичај да се заједно молите, са децом пред спавање. Ако то још нисте почели, сада је идеална прилика да кроз молитву сједините своје жеље за помирењем. У почетку, заједничка молитва пред Славском иконом не мора да буде дугачка, довољно је да изговорите Молитву Господњу Оче наш… и Богородице Дјево… Касније можете проширивати на вечерње молитве. Важно је да са молитвом почнете, а тада ће и Господ додати своју благодат за одржање вашег брака. Иницирај и недељне одласке у цркву, на Свету литургију, закажите разговор са вашим надлежним свештеником, исповедите му своју невољу, замолите га да се за вашу породицу моли, да вади за вас честице на проскомидији. Дакле, користите сва расположива средства, како би се ваше породично гнездо одржало, да ваша деца не трпе неслогу родитеља. Молите се Богу и Бог ће вам сигурно помоћи у слабости вашој. Благослов Божји нека је на вама и вашој деци, да живот свој проживите у свакој побожности и чистоти. о. Душан