Питање:
Постовани Драги Оце, Молила бих Вас ако мозете да ми одговорите на следеце питање: Упознала сам децка и заљубљена сам у њега, све би било у реду да нисам сазнала да смо род.Он и ја имамо заједницку прабабу, његова мајка и мој отац су брат и сестра од стрицева.Прабаба додје младицевој мајци баба.А оцу од младицеве мајке та прабаба додје стрина.Умало да заборавим прабаба је имала само двоје деце два сина, мог деду (мог тате отац) а друг син је родјени брат мог деде а он није младицу родјени деда.Занима ме који смо степен сродства и које смо колено? И да ли постоји препрека измедју нас двоје? Унапред захвална.
Марина
Одговор:
Драга сестро Марина, ти си твоје питање закомпликовала, тако да је тешко изнаћи у ком степену сродства сте ти и тај младић. Ако вам је заједничка прабаба онда се вас двоје налазите у ШЕСТОМ степену крвног сродства у побочној линији и брак између вас двоје је могућ уз разрешење надлежног епископа. Међутим, ти на крају питања констатујеш да брат твога деде није том младићу рођени деда! ? Па ко је онда његов деда, кад је прабаба имала само два сина? Ако је његов деда био, рецимо, брат од стрица, тетке или ујака твом деди и његовом брату, онда сте вас двоје у ОСМОМ степену крвног сродства у побочној линији и брак између вас двоје је дозвољен, без икаквог разрешења. Погледај, на основу овог одговора, и израчунај у ком степену се налазите. Изгледа да вама двома није заједнички предак прабаба, већ чукундеда, па колико од тебе до твог чукундеда, а од њега до твог момка има рођења, толико је и степена крвног сродства. Благослов Божји призива на тебе и твог младића о. Душан
