Питање:
Драги оце муци ме једно питање како наци зену хрисцанку у овом паганском свету. Настојим да зивим хрисцански и да пратим православни хрисцански стил зивота и аскетског уцење светих отаца колико се мозе. Али ме муци то сто нема пуно млади људи који следе овакав пут. Ја идем у цркву сваке недеље и празника, исповедам се прицесцујем и све остало сто је потребно за духовни зивот православног хрисцанина. Ја зивим у канади радим< студирам али немам никаквог социјалног зивота све се своди рад, спавање и скола. Нигде не излазим из разлога сто све се своди на неке страсти, блуд, пијанцење, и нека изивљавања. Нико са никим не комуницира. Када цитам свете оце и њихово уцење о греху бас видим колико је свет пропо, у многим стварима. Овај свет посматрам из њиховог угла и долазим до закљуцка да се врацамо у оно милитантно римско паганство, али то многи неразумеју цак ни моји родитељи који незиве неки хрисцански зивот. Ја се нелазим некада у недумици како поступати, како зивити сам, како наци зену која це те разумети макар мало и прихватити те за оно сто јеси а не сто знас да глумис. У цркви где идем нема младих вецином старци и мале бебе и некада додју неки млади али опет нема мога узраста а мени је 24 године. Наса заједница нема пуно млади на окупу. Искусења данас су велика незнам како да то избјегавам посто где год изадјете видите паганску моду, голе зене< обуцене страсно, свугде у продавници на улици и уопсте у свим слојевима социјалног зивота. Муце ме блудни снови, слике које дјаво саље кроз мисли са којим се борим ко лав, знам да је бозија воља да се зеним али је врло теско наци несто морално и да је хрисцански. Вецина срба овде незиви неким хрисцанским зивотом, а и када сам пробо да поступим хрисцански са неким девојкама добијо сам радикална и врло безобразна понасања од стране њих. Неверујем ови данас сто пису како прилазити зенама и како их привуци да те прихвате посто то сматрам пагански и дарвинистицки и тотално неморално и антихрискацнки. Видјам љепих млади зена србкиња које апсолутно немају интереса да буду са тобом нити те зеле нити те сматрају нормалним. Голотиње на сваком кораку, ја телевизор негледам нити идем на интернет, али пуно размисљам и како се снаци и где тразити посто овај стилл зивота фактицки је посто и код нас на балкану. Видим ово као роботе које спавају и раде и клањају се овим идолопоклонством сто се зове долар, све губи свој смисао. Молим вас оце дајте ми савет како зивети и колико цврсто се морам дрзати за стуб цркве посто торнадо дува тако јако да ме све висе усисава и гута и сви јереси који данас нападају цркву и зеле да је подјеле и омаловазе. Ово сам написо све сто ме муци у глави, осецам да сам сам и да ово други невиде. Вас брат у Христу, Даниел…
Даниел
Одговор:
Драги брате, Ниси сам. Господ је с тобом. Он зна шта значи када те људи одбаце. И Сам је жалио: „Јерусалиме, Јерусалиме, који убијаш пророке и засипаш камењем послане теби! Колико пута хтедох да скупим чеда твоја, као што кокош сакупља пилиће своје под крила, и не хтедосте! “ (Мт. 23, 37.) Он се сам успео на Голготу, остављен од свих својих пријатеља и ученика, осим једног и Пречисте Мајке Његове, са неколико жена. Господ зна ко, када и како. Ако ти будеш много бринуо и тужио због тога, онда то неће бити то. Остави такве бриге Њему, јер он тебе воли више него што ти сам себе можеш волети. Стога, брини се о оном најважнијем: о својој вери, да она буде најпре чиста, а потом и јака. Све остало ће Господ дати у своје време. Прочитај из Матејевог Јеванђеља шесту главу, стихове 24 – 34. Можеш и овде: хттп: //светосавље.орг/библиотека/Светописмо/ТумацењеЈевандјељапоМатеју/06.хтм Поздравља те, о. Срба
