Мормони

Питање:
Постовани, Подстанар сам код, професора који је преминуо прије пар седмица, по договору са кцерком и даље зивим у истом стану. Покојника су посјецивали мормони, два момка. Тако да сам их и ја упознао. Они су поцели долазити и послије његове смрти. Ја сам разговарао са њима, покусао да им указем на погреске и заблуде. Осјетио сам дузност да покусам све сто могу, а не могу пуно скромне су моје могуцности. Оставили су своју књигу, ја сам им рекао да ја на то гледам као на јерес-да сам православни хрисцанин, да је боље да је врате, али су упорни, цак и превисе па су је оставили, рекли су да процитам један пасус па це доци следеци пут, ако ниста не осјетим. Ста да радим? Да ли је опасно да процитам тај пасус? Или да им је само вратим? Има ли несто сто бих могао да им казем ради њиховог спасења ако могу, сто би сте ми ви препоруцили? У сустини како да се поставим, сада када сам у овој ситуацији? Унапријед захвалан.
Стефан Мусиц


Одговор:
Драги брате Стефане, Ве} ду`е времена на{ православни народ је опседнут ~итавом армијом неких нових „проповедника“ Јеван|еqа, боqе ре}и тума~а Светог писма, који ве} не знају каква имена себи да при{ију, само да би се разликовали од звани~не Цркве, а и изме|у себе. Нама су ве} од раније познати суботари, назарени, баптисти, мормони, јеховисти, а сада се роди{е и многи други, које није вредно помиwати. На{ народ слабо или нимало познаје своју веру, па је одли~ан терен за секта{е, који ионако мало стадо Христово врло успе{но растурају. Са Библијом у руци и неколико нау~ених цитата напамет, врло убедqиво, а јо{ ви{е врло насртqиво, улазе у домове православних, отворено говоре}и против на{ег све{тенства и Православне цркве, „убе|ују на{ народ“ и „откривају му истину“. А на{ народ, по природи толерантан, прима такве насртqивце у своје домове, и врло ~есто подле`е под wихов утицај, прилази им, и {то је најстра{није, постаје wихов следбеник и отворени противник своје свете, му~ени~ке Цркве. На{и, назови верници, који се изговарају да немају времена да до|у у цркву, бар једном у месецу, кад постану ~ланови било које секте, итекако иду у wихове ку}е, воде}и своју децу са собом. Када им Црква тра`и прилог, онда им је много, а кад постану секта{и, десетак дају без роптаwа. Да би се обезбедили од њиховог насртања, као прво, не треба примати никакву литературу верске садр`ине ни од кога, изузев свог све{теника. Ако ти неко, као ови мормони и понуди неку књигу, одговори им да си ти православни, да имаш свога све{теника који се стара о твом верском узрастаwу, да имаш своју верску литературу и да ти wихова наклапаwа о вери нису потребна. Срби су традиционално гостољубив народ, а ту нашу врлину секташи бескруполозно злоупотревљавају. Безобзирно иду од стана до стана, од куће до куће. Лако их је препознати. Увек иду по двоје, нај~е{}е две `ене. На{ ~овек просто није у стаwу да испред незнанца, па макар то био и секта{, залупи врата. Остало нам је то од старине. Путник намерник је био, ~есто, најдра`и гост. Разговарао сам са многим мојим парохијанима, који су секта{е пу{тали у своје станове. Слушао сам и оваква оправдаwа: Па, они су тако фини, добри qуди, лепо при~ају, они немају уоп{те ни{та против на{е вере, они само `еле да са нама ~итају Библију. Да се, за по~етак, послу`им Христовим ре~има, како Он види такве у~итеqе: „^увајте се ла`них пророка који долазе к вама у оделу ов~ијем, а унутра су вуци грабqиви“ (Матеј 7, 15) . И јо{ ка`е Христос: „^увајте се да вас ко не превари, јер }е многи до}и у име моје, говоре}и: време се прибли`и. Не идите за wима! “ (Лука 21, 8) . Не `елим да коментари{ем wихову доброту, фино}у и остале „лепе особине“. @елео бих само да упитам: А зар на{и родитеqи, ро|аци, кумови, пријатеqи и ком{ије нису добри, фини и ~естити qуди? Треба ли променити веру, одре}и се своје ли~ности, свога би}а, које је вековима стварано узајамним дејством православне вере, благе словенске ду{е и балканске `илавости, па да се постане добар и ~естит ~овек? ! Мо`е ли се назвати добрим, ~еститим и добронамерним онај ко наср}е и поку{ава да обезвреди на{е најсветије вредности? ! Они `еле само да разговарају о Богу, да са нама ~итају Библију! Тако поступају и твоји гости, мормони. А за{то би ти, драги брате, ~итао Библију, Свето писмо, говорио о Богу ба{ са wима? Зар не мо`еш да ~иташ ову Свету Кwигу и да је слу{аш у својој цркви? Био си сигурно на богослу`еwу и слу{ао „~итаwе Светог јеван|еqа“. Приметио си, сигурно, да је то један од најсве~анијих момената Слу`бе Бо`је. Црква придаје ре~и Бо`јој изузетно по{товаwе, позива вернике да па`qиво слу{ају и да се удубqују у Бо`је поруке. И на крају јо{ само један савет: Као {то за све своје свакодневне потребе тра`иш стру~ну и квалификовану помо} и услугу, тако и у погледу вере, обрати се свом све{тенику, као најодговорнијем лицу, и од њега }еш добити најкомпетентније одговоре на сва твоја питаwа из области вере, морала и Бо`јег деловаwа у свету. Реци тим насртqивцима, да је твоја православна вера проверена хиqадугоди{wим искуством на{их предака, и да немаш никаквог разлога меwати не{то {то је сигурно добро, за непроверену новотарије. Упитај те „добро}удне проповеднике“ ко их {аqе од врата до врата. Како се зове wихова организација, у ~ије име раде, коме пола`у ра~уне? Организацију своје Цркве сигурно познајеш, а ко су ови „белосветски благовесници? ! Коначно, најбоqе је да са wима немаш никакве везе, да им јо{ на вратима у~тиво објасниш, да си ти православни и да немаш намеру да меwаш веру, да имаш своју Цркву и свога све{теника. А ако будеш и прину|ен да ступиш у разговор са „доброћудним“ мормонима, буди спреман да своју веру одбраниш испред wихових напада и клевета. Књигу, коју су ти дали, врати им, без обзира да ли си нешто прочитао или не. И замоли их да те поштеде даљњих посета. А своје опредељење за православну веру показаћеш, на првом месту себи, ако почнеш редовно да идеш у своју парохијску цркву, ако од мормона научиш да у вери треба бити упоран. И схвати, ревносан хришћанин се не постаје у било којој секти, већ у вери у којој си крштен ти и сви твоји честити преци. Мир и благослов Божји призива на тебе О. Душан