Луксуз

Питање:
Поштовање, имам једно питање, којим бих се надовезао да нека слична која су постављена. Молим вас само да ово не схватите као напад на цркву и свештена лица, већ као дилему која ме мучи. Тиче се луксуза који практитују неки попови. Рекли сте да поп мора имати сигуран, стабилан ауто за пут. Наравно, слажем се. Али, да ли тај ауто треба да кошта 40 000е? За те паре могу се купити 3 нова аутомобила, и више него добра. Морам се осврнути и на алавост неких који сечење колача наплаћују и до 2000 ДИНАРА? Објасните ми то милим вас. Данас, кад је плата 20 000, цене су никад веће. Да не прицам о ценама за парастосе и остало. Ви поредите попове са државницима и политичарима. Поредите лопове и људе ниског морала, који су паре стекли ко зна како, са људима који су посвећени Богу. Хвала унапред на одговору.
Вук


Одговор:
Драги брате Вуче, Помињеш неког свештеника, који има аутомобил вредан 40.000 евра. Неоспорно да си подоста претерао у процени вредности, а с друге стране, ниси навео како је тај свештеник дошао до кола вредних толики новац. Да ли је он кроз неки непоштен посао, кроз превару или криминал дошао до скупог аутомобила? Ја нисам у свом одговору навео само политичаре разних нивоа, већ и људе „обичних“ занимања: лекаре, ветеринаре, водоинсталатере, механичаре. Зашто је свима њима дозвољено, а свештенику забрањено, да живи од посла који обавља. Паушално наводиш свештенике који чинодејства наплаћују по енормним ценама, кад неки имају плату од само 20.000 динара. Али и тај човек, са толиком платом, мора да плати годишње више од 6.000 динара за ТВ претплату, чији је програм препун скупих реклама. Човек плаћа и не ропће. Крсна слава је једном годишње, крштење, венчање, опело, парастос могу да прескоче и по неколико година. И поред свега тога ти окривљујеш свештенике за „алавост! Свака епархија у СПЦ, а често и свако архијерејско намесништво, имају синхрозоване висине прилога, које верници дају Цркви или свештенику за одређене свештенорадње. Ако неки свештеник не би поштовао донесена правила, па наплаћивао више но што је прописано, верници могу да се пожале архијерејском намеснику, то јест свештенику, који замењује епархијског архијереја на одређеном подручју. Наш народ лепо каже: „И над попом има попа“. Ето, драги брате Вуче, то је пут којим треба да се решавају неке несугласице између пароха и његових парохијана, а не да се испредају неке приче и чине преувеличавања. Благословене Васкршње празнике, уз радосни поздрав ХРИСТОС ВАСКРСЕ, жели ти о. Душан