Љубав или искушење

Питање:
Помаже Бог оче, благословите! Ове године сам упознала мушкарца који ми се свидео, на моју радост симпатије су биле обостране, чак ми је признао да ме у назад пар година посматрао и да сам му се свиђала. Наш разговор је лепо текао а онда ми је рекао да је верен. Драго ми је да је био искрен и да ми је то одмах рекао, и тад сам ја одлучила да завршимо са причом, међутим ту настаје проблем…. Наставили смо се дописивати, и све више смо се везали, почели смо и да се виђамо и заљубили се. Знам да сам погрешила, знам да је то било искушење које сам лако требала да прескочим, али пала сам…заљубила сам се и сада не могу без њега, а ни он без мене…Оче мени је битно само да је он крај мене, да га осетим крај себе, веже нас нешто јако, не страсти. Покушавала сам у пар наврата да прекинем све то, али опет се вратимо на исто, тешко нам је када се не чујемо…кад већ споменух страсти..било их је нажалост, али сам их исповедала и откако је пост почео нисмо се ни видели и ја то избегавам… Колико сам могла да сазнам његова вереница је јако добра девојка и дуго су заједно а те га године заправо и везују највише за њу. Каже да нема срца да уништи њен живот а и њихових родитеља, иако зна да ће бити несрећан… Ја му верујем, биће ми тешко ако с њом уђе у брак али ако је то Божја воља и ако ће тако мање људи патити, тј само нас двоје онда је боље да га пустим. Не могу вам описати колико ми је тешко али морам да прекинем са овим…иако не вјерујем да ћу га икада заборавити…. Опростите на опширном уводу, моје питање је да ли чиним исправну ствар…да ли треба да га пустим или да се борим за љубав? Како да знам да је то љубав? Да ли је то искушење из ког треба да се чупам и да га заборавим? Осећам да су ми руке везане, одлука је на њему а он се већ изјаснио да је тако како је и да нема назад…шта да радим? ? Унапред захвална, Ваша се сестра у Христу
Марија


Одговор:
Бог ти добро дао, Када су једном давно мештани села Салаковца, села поред Пожаревца, одакле потиче велики Епископ наше Цркве блаженопочивши Хризостом Војиновић, упитали шта да раде, јер се њихова рођака, која је била заједно у посети Епископу иначе своме рођаку, заљубила у младића који јој је даљни, даљни рођак и желела је да се уда за њега. У овој вези није било брачних сметњи. Мудри владика је поставио свима питае; Шта вам каже савест. Девојку је упитао, да ли би у таквом браку испитивала себе да није погрешила, или је неби то питање више мучило. Сестро Марија, сигуран сам да би те питање да ли си правилно поступила стално кроз твој живот и евентуални брак пратило. Па зато послушај своју савест, која те још сада опомиње и подари њима шансу за брак. о.Драган