Питање:
Помазе Бог Прво да вам се извинем на мојој необавестености и уистину срамота ме је сто цу вам поставити ивакво питање али бих волела да знам следеце.На поклон сам добила следеце књиге 1. ЗИВОТ И ПРЕПИСКА СВЕТОГ ХИЈЕРОНИМА (Мирослав Мирковиц) 2.ВАРЛАМ И ЈОАСАФ (Димитрије Богдановиц, Ирена Грицкат, Милорад Павиц…идр) 3.АПОКРИФИ СТАРОЗАВЕТНИ (ИСТИ УРЕДЈИВАЦИ КАО У ПРЕДХОДНОЈ КЊИЗИ) ОНО СТО МЕ ЗАНИМА ДА ЛИ СЕ МОГУ СВРСТАТИ У РЕД ДУХОВНИХ КЊИГА И ДА ЛИ ЈЕ ДОБРО ЦИТАТИ ИХ? Унапред веома захвалана!
Далиборка
Одговор:
Бог помого, сестро. Свети Јероним је светитељ западне Цркве, до раскола, и врло плодан хришћански писац. Ако се ради о том св. Јерониму сигурно је да је добро да се прочита? Чуди ме превод: Св. „Хијероним“? Звучи као да је хрватско издање, а не знам, нисам чуо за преводиоца (живим у Расејању и читао сам га на другим језиима) . Друга књига ми ништа не говори, јер има много Варлаама и Јосафата, не могу да нагађам о коме се ради? . Ако сте склони брзом формирању става после прочитах књига ја бих вас саветовао да Апокрифе не читате, како старозаветне тако и новозаветне. Када прочитате Билбилију „уздуж и попреко“ онда би могли да их прочитате али само да упоредите и видие а зашто их Црква није примала као канонске, или Богонадахнуте књиге. оЉуба
