Католик кум на крштењу

Питање:
Da li katolik može biti kum na krštenju deteta? Srdačan pozdrav.
Dragan


Одговор:
Драги брате Драгане, Твоје питање је конкретно: Да ли (римо) католик може бити кум на крштењу детета? И одговор је конкретан и категоричан: НЕ МОЖЕ! Малолетна деца, која не могу да изразе жељу за крштењем нити могу да пројаве веру, која је за крштење неопходна, крштавају се по вери родитеља и кумова. Дакле, вера родитеља и кумова надокнађује малолетност детета и та вера мора да буде чиста, православна вера, да би се новокрштени могао прибројати сабору православних. Кум, уместо малодобног кумчета, одговара на свештеникова питања о одрицању од Сатане и свих дела његових, од свих заблуда на које је Сатана човека навео (а међу њима је цепање Цркве Христове) . Кум обећава за кумчета заједницу са Христом и исповеда веру у Њега, а на питање свештеника, како он то верује у Христа, кум чита православни Символ вере, у коме је кратко изложење наше вере у Свету Тројицу, у једну Цркву, у Свете тајне, као и наша вера у васкрсење и живот вечни у Христу. Један од најбитнијих разлога отпадништва Римске цркве од осталих Православних цркава је баш у мењању тог, од Васељенских сабора, формулисаног Символа вере. То је погрешно учење Римске цркве о исхођењу Светог Духа. И сада, један припадник Римске цркве, који би учествовао као кум на крштењу детета у Православној цркви, чинио би, уствари, двоструки грех: Ако би читао православни Символ вере, он би се огрешио о учење своје цркве, а уједно би и слагао православног свештеника, јер не верује у оно што чита. А ако би читао Символ вере своје цркве, онда то не би било увођење детата у православну веру, већ у отпадничку. Кум, или воспријемник, прима дете из купке крштења, дакле, прима га у заједницу Православне цркве, а ако кум не припада тој заједници, онда не може ни новокрштеног да прими и да га тој православној заједници представи. Коначно, не може неко дати неком другом оно што сам не поседује. Не може римокатолик подарити новокрштеноме радост уласка у Православну цркву, кад и сам тој зеједници не припада. И још нешто. Немојте мешати пријатељство и кумство. Ако имаш пријатеља римокатоличке вероисповести, остави га да ти и даље буде пријатељ, а кумство детету повери православном вернику, који и после крштења треба да буде узор и пример хришћанског живота своме кумчету. Нека буде благословено крштење детета у Православној цркви и са православним кумом! о. Душан

5 коментар(а)

  1. Drugarica katolkinja me je pitala da je krstim u katolickoj crkvi. Slavila je do sada katolicke praznike i zeli da se krsti u njihovoj crkvi . Vencanje je zakazala u pravoslavnoj crkvi jer joj je muz pravoslavac. E sad moje pitanje je sta pravoslavna crkva kaze o ovakvom slucaju?
    Iznenadjena sam pozivom kazu da se kumstvo ne odbija a ova situacija je drugacija.

  2. Valerija (Ćorić) Milošev

    Meni je takođe kršteni kum rimokatolik (hrišćanin) a krštena sam u pravoslavlje (hrišćanstvo). Da li ja u stvari onda nisam krštena?

  3. meni suprug i deca nisu krstena.medjutim buduci kum takodje .mene zanima sledece dali moze kuma da krsti mog supruga ona je katolkinja da bi posle moj suprug krstio kuma a kumovi decu i dali moze to sve u isti dan

  4. Милош Марковић

    Да ли сам ја некрштен пошто ми је кум на крштењу римокатоличке вере, што и пише на крштеници коју ми је издала православна црква?

  5. Поштовани оци,

    Тражим додатан одговор на питање,
    моја кума на крштењу кад сам био једногодишње детенце је била римокатоличке вере и то бивша опатица, мајка покојна моја била је исто римокатолик. Отац и једна сестра православни а друга сестра која је најстарија је исто рођена римокатолик.
    Оче, ја се осећам Србином и православним христјанином, да ли можете да ми кажете шта за мене значи кумство са римокатолицима?

    Благодарим,
    Растко