Како де се не буде у дилеми

Питање:
Постовани оце: Ми смо у вези скоро двије године и зелимо да се вјенцамо и да останемо заједно до краја зивота.Имамо 23 ондосно 2о година, и обоје смо студенти.Процитали смо да су одоноси прије брака гријех, а ми смо их вец имали.Да ли треба да престанемо док се не венцамо? Унапријед захавални Марко и Јелена
Марко


Одговор:
Драги брате Марко, Да Ти најпре испричам једну анегдоту: Један Србин је ухватио да бије једног Турчина. Упитали су га: Зашто бијеш човека који ти ништа није учинио? Одговори Србин: Бијем га због Косовске битке. – Па, Косовска битка је била пре више од 600 година! Србин заврши: Није важно кад је била, ја сам за то јуче чуо, а он је први Турчин кога сам срео. Ти и Твоја девојка сте, по новим европејским обичајима, ступили у предбрачну, у ствари ванбрачну везу, а желите да се венчате (вероватно кад завршите факултет и почнете да зарађујете, кад се осамосталите) . Као и онај Србин из анегдоте, ви сте знатно касније од почетка ваше везе, сазнали да младић и девојка треба да сачувају своју чедност за брак (можда гледате репризу серије „Рањени орао“, па сте видели какве проблеме су имале девојке, које су имале однос са мушкарцима пре брака) . У сваком случају, сада када знате да је, ради чистоће брачне заједнице и светости самог брака, недозвољено ступање у интимне односе пре венчања, треба да се тога правила и придржавате. Своје грехове младости и незнања исповедићете свом надлежном свештенику пре венчања. Бела венчаница и младеначки венци (круне за венлчање) и дају се младенцима као награда за њихов чедни и беспрекорни живот пре брака. Благословену Свету и велику четрдесетницу жели вам ваш о. Душан