Питање:
Молим вас за одговор вец унапред пред да написем то сто ме муци! У браку сам 5 година и сво то вријеме насег брацног зивота нисам знала да ми муз пије метадон, друго церкицу имам са даwн синдромом ајд то сам једва некако и прихватила и рекла сама себи ако је то бозија воља морам прихватити јер само бог мозе греску поправити.Ма није једна мука сто казу стари људи сад ми је стално у глави то сто су ме сви у куци лагали свекрва свекар муз љетос смо се вјенцали у цркви и двоје дјеце крстили али тад ја ниста нисам знала за муза тј.за његов проблем, цесто пута сам тузна због лази мог муза и других око мене, ми се нисмо дуго забављали један месец смо се познавали и одма се узели, у то вријеме насег познанства свекрва се неколико пута јавила моме оцу и обецавала како је њен син супер и како це све бити супер, САад се осецам превареном максимално и незнам како да се понасам са њима и незнам да ли цу им икад моци опростити, поред свега тога они мене знају понекад окривити и реци да ја морам опростити и даље продузити МОРАМ опростити а како ми је у дуси и9 срцу нико незна.Свекар ми је тотални атеиста не оставља ме да ни свијецу запалим нити да окадим куцу казе да му то смрди и да свијеце немозе поднијети и стално несто приговара све му ситнице сметају некад ме доведе до тога да му сваста казем.Оце молим вас дајте ми неки савет барем ријецима помозите ми МОЛИМ ВАС ОЦЕ МОЛИМ ВАС, ви нисте господ али барем казите ми да ли су ово моја искусења или мој крст који морам носити.
Н.Н
Одговор:
Драга сестро, Још у Старом Завету је цар Давид закључио да „многе невоље има праведник, али га од свих избавља Господ.“ (Пс. 33, 20.) „У свету ћете имати жалости“. предсказао је и Спаситељ ученицима Својим – „али не бојте се, јер ја победих свет.“ И ево, ово предсказање Спаситељево се остварује на Његовим следбеницима до дан данас. Кад нам је потребна утеха и светлост да нас изведе из блата и мрака свакодневнице, нема бољег путоказа од Светог Писма и Светих Отаца. Сви свети људи и жене су прошли кроз многе муке и невоље, које је нама данас тешко и појмити. Довољно је само отворити књигу Житија светих, па ћемо видети да је сваки од њих имао велика искушења и напасти, много већа од наших. Да ли нам то може бити утеха? Свети Игњатије одговара: „Ономе кога Господ заволи и кога хоће да изабере за блажену вечност, шаљу се непрестане невоље, нарочито када је душа изабраника заражена љубављу према свету. Дејство које производе невоље, слично је дејству које производи отров. Као што тело које прими отров природно умире, тако и душа која окуси невоље умире за свет, умире за телесни живот који се рађа из нашег пада и представља истинску смрт. Стога, ко се одриче невоља, тај се одриче и спасења, јер Сам Господ је рекао да онај ко не иде за Њим са крстом својим није Њега достојан, и онај ко жели да спасе душу своју у овом веку, изгубиће је за вечност. хттп: //www.српске-православне-иконе.цом/Текстови/Оцркви/О%20невољама.хтмл Пошто сам прочитао твоје писмо, мислио сам шта да ти кажем и како да ти помогнем, макар овако, речима. Из овога што си написала, чини ми се да видим твоје недоумице, тескобу, сумњу у то да ли ћеш имати снаге да издржиш да носиш разне терете који ти се свакодневно стављају на рамена? Покушао сам да се подсетим, да се помогнем речима оних који то много боље знају од мене, који су и сами живели, за овај свет веома тешким, готово немогућим животом. Тако сам наишао на неколико текстова светог Игњатија, који каже: „Лонцар зна колико времена мора да дрзи глинене судове у ватри: ако их предуго дрзи, пуци це, ако их премало дрзи, бице неупотребљиви. Тим висе зна Бог које снаге и степена треба да буде огањ искусења за разумне сасуде Бозије – хрисцане, да би постали способни да наследе Царство небеско. Јер, младиц није способан да обавља многе слузбе у свету: није способан да управља куцом, да обрадјује земљу и да се бави осталим свакидасњим пословима. Тако цесто и дусе које су вец прицаснице Бозије благодати, али које су неискусане невољама које им наносе зли духови, непосведоцене у тим невољама, остају јос у младенаству, јос су, такореци, неспособне за Царство небеско… хттп: //игњатије.wордпресс.цом/цатегорy/ријец-утјехе/ Невоље су одувек биле знак изабраности Бозије. Оне су биле знак богоугодности за патријархе, пророке, апостоле, муценике, преподобне. Сви свети људи су просли уским путем искусења и невоља, подносили их, и тако принели себе на благоугодну зртву Богу. Ниста се не десава цовеку без одобрења и допустења Бозијег. И данас се на свете дусе допустају, по вољи Бозијој, разна искусења, да би се њихова љубав према Богу потпуно јасно открила… хттп: //игњатије.wордпресс.цом/цатегорy/ријец-утјехе/ Треба цувати ум, настојати да он непрестано пребива у истини. Зелим Вам то најискреније од срца. Зелим Вам то од срца које болно страда. Оно болно страда зато сто сада ретки, веома ретки остају верни истини, – то су они који су погнули ум и срце благом његовом јарму и бремену лаком, који су се потцинили, са свом простотом и покорносцу, Христу и Светој Његовој Цркви. „Спасавајте се“, говори свети апостол Петар, „од овога поквареног рода“. Клоните се пута сироког, по коме скоро сви корацају. Изаберите за себе невоље, које Вам саље Промисао Бозји, заволите тескобе, по којима је премудри Промисао Бозји који Вас спасава, прокрцио стазу за земаљско Васе странствовање. А невоље и тескобе Васе, и стазу трновиту зивота земаљског, уцините себи пријатним, сладосним. На који нацин то уцинити? Предајуци се вољи Бозјој, славословеци Промисао Бозји, увидјајуци ту вољу и тај Промисао у свему сто се догоди са Вама, благодареци Богу за све сто Вам се деси – и залосно, и радосно. Време је да се запоцне зивљење истински хрисцанско, скопцано са распињањем свих осецања, зеља и мисли на крсту заповести и уцења Христових. Ускоро, док ударис дланом о длан прохујаце земаљски зивот, вец је спремна за сваког цовека вецна плата његова за кратковремени зивот његов, за дела његова, за нацин мисљења његов, за осецања његова. Благодарењем се ублазава љутина болести. Благодарењем се болеснику пруза духовна утеха. Упуцено и насладјено благодарењем, срце се обнавља силом зиве вере… хттп: //светосавље.орг/листархива/Хоме.аспx/Топиц? топицИд=13690 Ето, нађох ово код светог Игњатија и мислим да може и теби користити да разумеш и понесеш своје невоље. Ако их будеш понела, што ћеш сигурно моћи, наћи ћеш спасење не само себи него и другима око тебе. А то се постиже смирењем, благодарношћу, кротошћу, вером, љубављу… једном речи, свим врлинама које нам је Господ подарио. Уколико те занима, овде имаш још сличних савета овог светитеља: КРСТ СВОЈ И КРСТ ХРИСТОВ хттп: //игњатије.wордпресс.цом/цатегорy/крст-свој/ ЧАША ХРИСТОВА хттп: //игњатије.wордпресс.цом/цатегорy/цаса-христова/ О ТРПЉЕЊУ хттп: //игњатије.wордпресс.цом/цатегорy/о-трпљењу/ Поздравља те, О. Срба
