Питање:
Помазе Бог! Хтјела бих да вас питам ста мислите о црквеном браку прије градјанског. Наиме, ја и моја јаца половина смо вец 9 мјесеци у срецној вези, и планирамо вјенцање на прољеце. Проблем су моје студије које треба да се заврсе тек до године а ми не зелимо да цекамо толико дуго него вец сада да поцнемо радити на браку. Зелимо да добијемо благослов од Бога и вјенцамо се за сада у цркви уз присуство само кумова. О овом вјенцању не зелимо ником да прицамо како не би досло до тога да се неко од породице његове или моје наљути јер није присуствовао. Обоје смо пунољетни и нисмо ником другом обецани, ја сам крстена а он це на љето да се крсти. Молим Вас за помоц, и срдацно Вас поздрављам и захваљујем унапријед. С постовањем, Кристина.
Кристина
Одговор:
Драга сестро Кристина, Данас је у Србији могуће склопити црквени брак пре грађанског. У бившем режиму то би било кривично дело, са вишегодишњом робијом за свештеника, који би тако учинио. Међутим, као што је грађански брак за Цркву неважећи и деца рођена у том браку за Цркву су ванбрачна, тако и Држава не признаје црквени брак. Значи, ако закључите црквени брак пре грађанског, тај акт неће ништа допринети вашим правима као супружника. Мене, међутим, забрињава једна друга ствар. Ви желите, сасвим исправно, да вашу везу озаконите црквеним браком, да не живите у конкубинату, ванбрачној недозвољеној вези. Да, ако вас Господ обдари и породом, то буде из законитог брачног живота, са Божјим благословом. Али, ви ћете, како сама кажеш, ваше венчање сакрити и од најуже фамилије! Зар и ваши родитељи неће знати за вашу намеру? То није добро. За сваку озбиљну одлуку у животу треба тражити родитељски благослов, а поготову тако важну одлуку, при стварању породице, Цркве у малом. Предочаваш ми да сте обоје пунолетни. Па шта? Зар је формално испуњење одређеног броја година гаранција да ћете донети правилну одлуку о тако значајном животном питању? Немојте, молим вас, чинити то без знања и благослова родитељског. Чули сте сигурно савете и старозаветних мудраца (Исус син Сирахов) : „Који поштује свога оца имаће дуг живот…Делом и речју поштуј оца свога, да благослов његов дође на тебе.Јер благослов оца учвршћује домове деце, а клетва материна раскопава темеље“. Још једном: добру ствар чините што желите да се венчате, да своју љубав крунишете црквеним браком, венчањем, али немојте то чинити без родитељског благослова. Покушајте замислити ваше родитеље кад то касније сазнају! Да ви сведоке на венчању предпоставите својим родитељима! Нека буде благословено крштење избраника твога срца и нека се ваша љубав и веза крунишу Божјим благословом кроз венчање, али са знањем и благословом родитеља. Благословен почетак и ток Петровског поста жели вам обома о. Душан
