Брачна правила

Питање:
Поштовани о. Душане помаже Бог, молим Вас да појасните Ваш одговор на питање бр. 2338 о мјешовитом браку. Увели сте да Српска Православна Црква дозвољава мјешовити брак и омогућава венчање православног верника и припаднице римокатоличке вероисповести (ако је осим крштења у тој цркви примила и свету тајну миропомазања – кризму) у Православној Цркви и по православном обреду? Да ли то значи да католицима, јеретицима признајемо свете тајне и да више не постоји једна Света Саборна и Апостолска Црква, него их има више? Молим Вас одговорите ради свих православних, који су збуњени овим Вашим одговором. Хвала и праштајте!
zana


Одговор:
Допуна одговору на питање бр.2338 БРАЧНА ПРАВИЛА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ (БП) II ДОПУЊЕНО И ИСПРАВЉЕНО ИЗДАЊЕ СВЕТОГ АРХИЈЕРЕЈСКОГ СИНОДА Београд 1994. ШТАМПАНО ИЗДАЊЕ: БРАЧНА ПРАВИЛА СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ ОБЈАВЉЕНА СУ ПРВИ ПУТ У „ГЛАСНИКУ“, СЛУЖБЕНОМ ЛИСТУ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ПАТРИЈАРШИЈЕ ОД 7. СЕПТЕМБРА (25. АВГУСТА) 1933. ГОДИНЕ, БРОЈ 34-35. Исправке и допуне средио протојереј-ставрофор Бранко А. Цисарж, инспектор богословија у пензији ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ V МЕШОВИТИ БРАК Члан 115 Брак између православног лица и лица друге вероисповести може се склопити само под овим условима: 1) лице друге вероисповести мора пре ступања у брак потписати писмену изјаву пред надлежним парохом православног лица, у присутности два сведока, да неће свога будућег брачног друга православне вере одвраћати од православног исповедања вере, ни покушавати да га ма којим начином наведе да пређе у другу веру; да неће сметати православном лицу у вршењу његових верских дужности и чувању православних црквених обреда и обичаја; 2) лице друге вероисповести мора се пред надлежним парохом и два сведока, писменом изјавом, нарочито обавезати да ће своју децу из тога брака крштавати и васпитавати у православној вери; 3) православно лице, које жели ступити у брак с лицем друге вероисповести, има пред надлежним парохом свечано обећати да ће стално, лепим начином, настојати да свога будућег друга приволи православној вери; 4) брак православног лица са лицем друге вероисповести мора се склопити у православном храму, од православног свештеника и по православном обреду. Изјаву неправославног лица, означену у тачкама првој и другој овога параграфа, потписују и присутни сведоци пред надлежним парохом. Члан 116 Православно лице не може склопити брак са оним лицем чији је брак био разведен због његова отпадништва од православне вере (§ 107) . Члан 117 Надлежни парох неће извршити склапање мешовитог брака пре него што се савесно не увери да лице друге вероисповести пружа довољно јемства да ће све обавезе из § 115 тачно испуњавати. На основу извештаја надлежног пароха да овако јемство за склапање мешовитог брака постоји, брак се може склопити само ако надлежни Архијереј за то да разрешење и благослов. Члан 118 По извршеном склапању брака има надлежни парох стално водити нарочиту бригу о верском и моралном владању брачних другова из мешовитог брака, старати се да се све обавезе из § 115 тачно испуњавају и, чим примети ма какво пренебрегавање ових обавеза, предузети мере да се спречи њихово изигравање, а, по потреби, покренути против кривог лица и поступак за црквену кривицу. Члан 119 За мешовити брак, склопљен у православној Цркви на подручју Српске православне Патријаршије, или међу држављанима Југославије, меродавни су искључиво прописи ових Правила. Члан 120 Деца из мешовитог брака, склопљеног у православној Цркви (§ 115 т. 2) , могу се крстити само у православној вери. Члан 121 Деца из мешовитог брака, ма брак био склопљен и од верских претставника друге вероисповести, морају се крстити у православној вери, ако је један од родитеља православне вере. Противан уговор родитеља о крштењу деце нема никакве важности за православну Цркву. Члан 122 Ако једно брачно лице из мешовитог брака припада православној вери, надлежни су за решавање питања о ваљаности, поништењу или разводу тога брака искључиво павославни Црквени судови, по својим прописима. Одлуке православне Црквене власти меродавне су за оба брачна лица из мешовитог брака. ++++++++++++++++++++++ О. Душан

Један коментар

  1. Postovani,
    Molim vas da li znate nesto o postupku zakljucenja braka kod srba i hrvata u Bosni i Hercegovini izmedju dva svjetska rata?

Овде напишите коментар уколико желите

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *