Болест

Питање:
Помазе Бог цасни Оци. Замолио бих Вас а ми разјасните дилему коју имам. Супруга ми је болесна од висе болести, болује од Ститасте злезде, слабу циркулацију вратнога дела сто проурокује несвестице, слабост у кретњи и концентрацији и тд. Како је јос у фази испитивања а болест не попуста принудјен сам да Вам поставим питање. Дали у таквој ситуацији мозе да пије Богојављенску водицу?
Јован Србуловиц


Одговор:
Драги брате Јоване, Богојављенска вода или како се још назива „велика агијазма“, велика светиња, је „вода која се не квари, јер ју је благослов Божји ослободио последица греха, „оздрављена“ је и иста је каква је била пре људског греха и његових последица по природу“. Та вода има дар укрепљења, па и лечења од болести, када је верници узимају са вером и побожношћу. Овом водом се и причешћују они које је духовник за одређено време одлучио од причешћа Телом и Крвљу Христовом. Узимање Богојављенске водице као лек мора да буде пропраћено са молитвом и треба је пити (обично једну кашичицу) пре неког другог јела или пића тога дана. Разуме се, и твоја супруга може узимати Богојављенску водицу као лек од болести телесне, али уз покајање за своје грехе и усрдну молитву целе породице. Њена вера и молитва породице, помоћи ће да јој се олакша обољење и да лекари поставе тачну дијагнозу њене болести. Тада ће и медицинско лечење бити олакшано. Желећи успешан опоравак твојој супрузи, уз помоћ Божију, и ја се придружујем вашим молитвама у овој Светој четрдесетници. о. Душан