ТУМАЧЕЊЕ ОТКРИВЕЊА
5. поглавље
О ономе шта је откривено ангелу Пергамске Цркве
2; 12 – 13 И ангелу цркве у Пергаму напиши: тако говори Онај Који има мач оштар с обе стране. Знам дела твоја и где обитаваш (κατοικεις), онде где је престо сатанин…
Град, коме је упућена ова реч у којој се похваљују верни за одважно подношење искушења, био је идолопоклонички. Мачем „оштрим са обе стране“, назива се или еванђелско учење које обрезује срце и одваја верне од неверних или можда осуда која безбожнике одсеца од Цркве.
2; 13 – и држиш Име Моје u ниси се одрекао вере моје ни у оне дане у које је Антипа, верни сведок Мој, убијен код вас, где сатана борави.
Антипа је био храбри пергамски мученик; својевремено сам читао о његовом мучеништву. Еванђелиста га овде помиње зато да би указао на трпљење мученика и на суровост (ωμοτης) заблуделих.
2; 14-15 – Али мало Ми је криво на тебе што имаш ту оних који се држе учења Валаама, који научи Валака да баци саблазан међу синове Израиљеве и да једу жртве идолске и да блудниче. Исто тако имаш и ти оних који се држе учења николаита.
У том граду су, очигледно, постојала два безакоња: као прво, у њему је било много Јелина (незнабожаца, пагана, идолопоклоника), а као друго, и међу онима који су себе називали верујућима налазило се много развратника – николаита који су зао коров потајно засејали међу жито. Зато је и споменуо Валаама говорећи: „који научи Валака“. Самим тим он указује на духовног Валаама – ђавола, који је некада кроз телесног (чулног, опипљивог) Валаама научио Валака да саблазни Израиљце блудом и идолопоклонством (в. Ис. Нав. 24; 9). Они су пак, будући прелешћени, пали тако ниско да су принели жртву Велфегору.
2; 16 – Покај се, дакле; ако ли не, доћи ћу ти ускоро, и војеваћу с њим мачем уста Својих.
Претња се ублажује човекољубљем јер нећу, каже, с тобом војевати, него само с онима који су неисцељиво болесни (των ωοςουν των αωιατα).
2; 17 Kо има ухо нека чује шта Дух говори црквама. Ономе Који победи даћу да једе од мане сакривене, и даћу му камен бели, и на камену ново Име написано, које нико не зна осим онога који га прима.
„Мана сакривена“ је небески Хлеб живота, који је ради нас сишао с небеса и постао јестив (βρωσιμος). Маном се сликовито називају будућа добра која силазе са неба, где је и вишњи Јерусалим. Ова добра задобијају они што су победили ђавола; они пак који се удостоје десне стране, добијају и бели, тј. Победнички камен као и ново име, непознато у садашњем животу, јер што око не виде и ухо не чу, и у срце човеку не дође оно припреми Бог онима који Га љубе (1 Кор. 2:9), тј. будућа блага и ново име (το καινον ονομα) које ће наследити свети.
Hvala vam puno na ovom tumačenju već duže vrijeme trazim tumacenje novog zavjeta srpske pravoslavne crkve po internetu iako sam ga pročitao 4 puta do sada još uvijek nisam sve razumio :'(
Brate Igore, možeš da kupiš na e-prodavnicu patrijaršije
https://www.patrijarsija-puo.rs/e-prodavnica/knjige/duhovna-literatura/apokalipsa-tumacenje-otkrovenja-jovanovog/
Milost vam od Gospodas sto sirite Jevandjelje i Istiny Xpicta Boga nasega
Хвала Господу