нереди у Подгорици

Претучен владика Методије, три посланика у притвору, скупштина усвојила закон о слободи вероисповести (ВИДЕО)

27. децембар 2019. | Извор: РТВ, Танјуг, ФоНет

ПОДГОРИЦА, ЂУРЂЕВИЋА ТАРА –Посланици Демократског фронта (ДФ) Андрија Мандић, Милан Кнежевић и Милун Зоговић остају у притвору због инцидената на седници Скупштине, на којој је усвојен закон о слободи вероисповести, а осталих 19 посланика ДФ пуштено је на слободу, јавила је Телевизија Црне Горе. Епископа диоклијског Методија и поједине вернике полиција је претукла ноћас на мосту на Ђурђевића Тари, током протеста због усвајања закона о слободи вероисповести, саопштила је Светигора прес.

Како тврде, владику и поједине грађане полицајци су оборили на земљу и тукли пендрецима и ногама. Наводи се да су тада повређена и двојица грађана, који су покушали да заштите епископа Методија.

Директор Опште болнице у Пљевљима Едуар Лаловића потврдио је данас да су током ноћи у ту болницу примљене четири особе, које су учествовале у блокади пута на мосту Ђурђевића Тара, међу којима је био и један полицајац и, како је рекао, сви су имали лакше повреде.

Лаловић је за подгоричке Вијести рекао да међу повређенима нико није имао прелом кука и кључне кости, а након указане прве помоћи сви они су, каже, пуштени кући.

neredi-crna-gora-skupstina.j

Огласила се и Митрополија црногорско-приморска, која изражава захвалност Лаловићу, што је потврдио њихову ранију информацију да је на мосту на Ђурђевића Тари било повређених учесника протеста који су примљени у пљеваљску болницу, и то не двојица, него тројица плус један полицајац.

Захваљују му и на томе што је јавности дао прецизне информације о каквим повредама се ради.

„Наши извори су рекли да се ради о повредама кука и кључне кости, али, наравно, ми нисмо здравствена установа да бисмо могли стручно утврдити какве су повреде у питању“, наводи се у саопштењу Светигоре прес.

Полиција тврди: Није примењена сила принуде према епископу Методију

Методије: Осећам се добро,најбитније сачувати мир

Епископ диоклијски Методије изјавио је да се осећа добро, те да се вратио вршењу својих дужности.

Епископ Методије је нагласио да не осуђује полицију за коју је свестан да је морала да врши своју дужност и да не би желео да овај инцидент допринесе заоштравању ионако тешке ситуације у Црној Гори.

Он је рекао да је сада најбитније сачувати мир и прибраност, преноси Срна.

Према његовим речима, два верника су била претучена у моменту када је полиција покушала да деблокира пут, где се налазио и он као подршка својим верницима.

Са друге стране, Управа полиције Црне Горе тврди да није примењивала средстава принуде према епископу Методију као и да су наводи Митрополије црногорско-приморске да је полиција претукла епископа диоклијског – нетачни.

„Током трајања догађаја начелник Центра безбедности Пљевља Драган Славуљ је са епископом Методијем и пљеваљским свештеником Боривојем Пантовићем имао више разговора и ни у једном случају нису изнели примедбе на поступање полиције“, наводи у саопштењу Полицијска управа.

Они тврде да је полиција „предузимала законом прописане активности“ како би се успоставило нормално одвијање саобраћаја на овој деоници и у више наврата упозоравала грађане да ослободе блокирани путни правац.

„Пошто грађани нису поступили по упозорењу, већ су сели на пут у знак протеста заједно са епископом Методијем, полиција је примјењујући законом прописана овлашћења приступила деблокирању путног правца где су грађани пружили пасиван отпор спровођењу ове радње“, наводи се у саопштењу и тврди да полиција није примењивала средстава принуде према епископу Методију.

Када су се грађани разилазили око 02,55 часова, како се наводи у саопштењу, начелник Славуљ је још једном разговарао са епископом Методијем а он ни тада, тврди ПУ, није имао примедби на поступање полицијских службеника.

„Осим тога, ни наводи Митрополије црногорско – приморске да су у овом догађају два лица задобила тешке телесне повреде нису тачни, јер након извршених провера, пљеваљској хитној помоћи јавила су се лица која нису свештена, са лаким телесним повредама а нико од повређених лица није задржан у пљеваљској болници“, пише у саопштењу ПУ у коме се додаје да је „у потискивању масе“ и један полицијски службеник задобио лаке телесне повреде.

Управа полиције наводи да је у конкретном случају извршила провере и по захтеву Савета за грађанску контролу рада полиције, а који је издао неколико препорука на околности овог догађаја које су од старне начелника Центра безбедности Пљевља све уважене.

Како сазнаје ТВЦГ, посланику Демократског фронта Милуну Зоговићу се на терет ставља напад на службено лице у вршењу службене дужности, а Мандићу и Кнежевићу кривично дело спречавање службеног лица у вршењу службене дужности.

Прво је, како је речено новинарима, бачено пиротехничко средство, а потом је уследио низ инцидената у којима су посланици ДФ вређали и покушали да насрну на колеге из владајуће коалиције, али и из СДП

Полиција је ухапсила све посланике Демократског фронта и још четири особе, недуго пошто је у начелу усвојен закон о слободи вероисповести и одбијени амандмант ДФ-а, што је покренуло серију инцидената, јављају подгорички медији.

Полиција је у две марице одвела посланике ове странке у подгорички центар безбедности, а посланица Демократског фронта Марина Јочић је позвала грађане Црне Горе да изађу на улице.

Посланик Демократског фронта Славен Радуновић објавио је снимак из полицијске марице која је посланике те странке превозила у центар безбедности и том приликом навео да је у инцидентима повређен Милан Кнежевић.

Недуго посла хапшења, испоред подгоричког центра безбедности окупило се неколико десетина грађана, укључујући и чланове породица ухапшених посланика, јавља подгорички радио Антена М.

„Колегама сам изрекао меру удаљења са седнице. Они не могу присуствовати седницама наредних 15 дана”, рекао је председник црногорског парламента Иван Брајовић.

Седница парламента је, после хапшења посланика Демократског фронта, настављена, а свих 45 присутних посланика владајуће Демократске партије социјалиста, СД-а, Либералне партије, Бошњачке странке, Хрватске грађанске иницијативе, Force и СДП-а изгласало је закон о слободи вероисповести.

Претходно, како јавља Радио-телевизија Црне Горе, Марина Јочић је флашом гађала посланика СДП-а Ранка Кривокапића, а усвајање овог закона представљало је сигнал за почетак серије инцидената у згради парламента.

Бачена је и „направа налик петарди“, а полиција покушава да утврди о каквој је направи тачно реч, јавља РТЦГ.

Нешто раније, посланик Демократског фронта Андрија Мандић рекао је да седница неће бити одржана „док се полиција не обрачуна“ са посланицима његове странке.

„Ми смо спремни да се бијемо са вама, свему смо наредни, ово је наш дом, ми смо посланици. Ово није ваш дом. Седница се неће наставити док се обезбеђење не обрачуна са ДФ“, рекао је Мандић.

„Ми смо рекли да смо спремни да погинемо за нашу цркву, то вечерас демонстрирамо“, рекао је Мандић.

Привођењу посланика Демократског фронта претходио је врео дан у Црној Гори, пошто су противници доношења закона о слободи вероисповести блокирали путеве и поставили барикаде у Подгорици.

Телевизија Црне Горе јавила је и да је због блокаде путева на неколико места у тој држави било ухапшених, укључујући и свештеника СПЦ.

 

Марковић: Инциденти неодговоран чин, власти ће обезбедити да у земљи све функционише

Премијер Црне Горе Душко Марковић оценио је да су инциденти у Скупштини Црне Горе током усвајања Закона о слободи вероисповести неодговоран чин према грађанима, наводећи да не очекује радикализацију ситуације и да ће власти обезбедити да у земљи све функционише.

Црногорски парламент усвојио је рано јутрос, око 2.30 сати, Закон о слободи вероисповести, гласовима посланика владајуће већине и Социјалдемократске партије (СДП).

Мирно у Подгорици, без полиције, саобраћај нормализован

Ситуација на улицама Подгодице, након што је рано јутрос после инцидената у парламенту усвојен Закон о слободи вероисповести, мирна је, нема појачаног присуства полиције, а саобраћај у централним улицама је нормализован, јавља репортер Танјуга.

Код Блажевог моста више нема окупљених свештеника, владика и грађана, који су на том месту, у близини Скупштине, провели цео јучерашњи дан и ноћ, читајући молитве.

Полиције нема ни поред штићених објеката – зграда Парламента, Председништва и Владе.

Иначе, све централне улице у Подгорици јуче су биле затворене за саобраћај, а ни грађанима није било дозвољено да приђу парламенту, како би се спречио протест због усвајања спорног закона, који је био најављен још пре два дана.

Затварање улица је изазвало бурну реакцију посланика опозиције који су због тога негодовали на почетку седнице, наводећи да се то никада није догодило у Црној Гори.

Марковић је изразио жаљење због, како је рекао, неодговорног односа Демократског фронта према парламенту.

„Верујем да данашња Црна Гора, Црна Гора у 21. веку не треба овакво политичко понашање и деловање у црногорском парламенту. Не треба нам „шешељизација“ црногорског парламента. Треба нам дијалог и када се разликујемо јер у том дијалогу разлике могу бити мање, а ниво разумевања већи“, рекао је Марковић новинарима након усвајања закона.

Марковић је оценио да је Влада током целодневне расправе у парламенту показала способност да обезбеди квалитетан дијалог о једном осетљивом, али и важном питању.

„Сведоци сте да сам у оквиру тог дијалога покушавао пронаћи тачке спајања у оквиру наших разлика, да сам у току заседања прихватио иницијативу да се сретнем са Митрополитом црногорско-приморским – два сата сам разговарао са митрополитом, не први пут, али данас овим поводом директно. Сучелили смо аргументе једна и друга страна и наставили рад у парламенту. Видели сте да су предлози који су долазили од политичке групације Демократског фронта били уцена – узмите или оставите“, рекао је Марковић.

Он је навео да су закон и решења у њему добро свих грађана и верника, као и атеиста и додао да ће закон оснажити друштво у којем ће сва права имати верници, али да та права не могу угрожавати права других.

Марковић је поручио грађанима Црне Горе да је држава способна да обезбеди мир и стабилност и када се дешавају ситуације попут оне у парламенту и захвалио огромном броју грађана за континуирану подршку коју је добијао током расправе.

На питање новинара да ли може бити немира, председник Владе је рекао да не верује у то.

„Ви знате да грађани нису изашли самостално и да тај излазак грађана није њихов одговор на оно што се дешавало у Парламенту него на позив јасан, директан позив лидера Демократског фронта да се изађе на улицу и да се на тај начин изврши притисак на посланике у парламенту да не гласа за овај закон, на Владу да повуче закон“, рекао је Марковић.

Митрополија Црногорско приморска СПЦ: Закон донет да би се отела имовина Српске православне цркве

Митрополија црногорско-приморска саопштила је да је Закон о слободи вероисповести, који је рано јутрос усвојен, дискриминаторски и неуставан и оценила да је црногорска власт, одбијањем амандмана МЦП, потврдила сумње да се закон доноси да би се „приступило отимачини имовине православне цркве“.

МЦП је у саопштењу навела да су парламент и влада одбили три амандмана које је МЦП предложила преко посланика Демократског фронта, а који су, како оцењују, представљали „часни излаз за све у овој нечасној работи“, чиме су у суштини одбили да се о својинско-правним односима расправља пред судовима земље у редовним поступцима, у складу са препорукама Венецијанске комисије.

„На тај начин су јасно потврђене сумње наше Цркве да се овај Закон, пре и изнад свега, доноси, не да би се обезбедила слобода вере већ да би се приступило отимачини имовине Православне Цркве и тиме започела реализација циља из програма владајуће партије, који је прокламовао председник те партије и председник Црне Горе – стварању/“обнови“ нове, државне, подобне и послушне режиму „аутокефалне Црногорске Православне Цркве“, наводи МЦП.

Наводе да су имали још низ примедби на предлог закона, на које им никад није одговорено, а да су ради мира и братске слоге предложили су само три амандмана.

„Достављени амандмани су представљали минимум минимума који је Влади и Скупштини понуђен од цркве, како би се допринијело смиривању друштвених тензија и предуприједиле тешке последице које могу настати доношењем оваквог Закона“, наводи се у саопштењу.

Истиче се да сву одговорност за последице доношења таквог Закона сносе директно посланици који су гласали за његово усвајање, Влада Црне Горе, која га је предложила, и Мило Ђукановић, председник Црне Горе.

Тим су, а нарочито хапшењем опозиционих посланика и насиљем према окупљеним грађанима широм земље, изазване нечувене деобе и мржња и Црна Гора уведена у ситуацију која никоме не може донети добро, оцењује МЦП.

„Захваљујући овоме, православни верници у Црној Гори дочекују један од најтужнијих Божића у новијој историји“, наводи се у саопштењу.

Заупокојена звона на свака два сата до Божића

Епископски савет епархија Српске православне цркве у Црној Гори је саопштио да ће, због усвајања Закона о слободи вероисповести, у свим храмовима, на свака два сата до Божића, звонити заупокојена звона.

Такође, после вечерњих служби биће служен молебан Пресветој Богородици, који се служи у невољама и искушењима која снађу Цркву Божију и њене верне, саопштено је на сајту Митрополије црногорско-приморске.

Јоаникије: Митрополија црногорско приморска наставиће борбу против „зла и неправде“

Епископ будимљанско никшићки Српске православне цркве, Јоаникије, поручио је да начин на који је, у црногорском парламенту под окриљем ноћи усвојен закон о слободи вероисповести, говори о томе да је „сахрањен правни поредак и правда“ у тој држави.

vladika joanikije

 

Закон о слободи вероисповести, према његовим речима, већ је пропао и само је мртво слово на папиру, те додао да ће Митрополија црногорско-приморска наставити своју борбу против тог, како је рекао, „зла и неправде“.

„Нека су они живи и здрави, али нигде у свету закон о слободи вере не усваја на овакав начин“, рекао је Јоаникије

„Сахрањена је правда и сахрањен је правни поредак Црне Горе. Са овако усвојеним законом, са тако лоше сроченим законом“, поручио је епископ Јоаникије.

Штрајк глађу притворених посланика

Посланицима Демократског фронта (ДФ) Милуну Зоговићу, Андрији Мандићу и Милану Кнежевићу, одређено је задржавање од 72 сата због инцидента у Скупштини Црне Горе током гласања о Закону о слободи вероисповијести, а сва тројица ће почети штрајк глађу, јавила је вечерас Радио-телевизија Црне Горе (РТЦГ).

Зоговић, Мандић и Кнежевић саслушани су данас у Основном државном тужилаштву, испред којег су се окупили функционери и присталице Демократског фронта (ДФ).

Како је саопштено, Мандић, Зоговић и Кнежевић одлучили да ступе у штрајк глађу.

„Функционери ДФ одлучили су да ступе у штрајк глађу који ће трајати колико буде трајао притвор“, рекао је њихов страначки колега Славен Радуновић.

Зоговић је, по оцени Тужилаштва, осумњичен за напад на службену особу на дужности, а Мандић и Кнежевић за спречавање службене особе у обављању дужности.

Свој тројици ставља се на терет да су напали председника парламента Ивана Брајовића и спречавали га да ради.

Извор РТВ 

Коментарисање није више омогућено.