МИСИОНАРСКА ПИСМА

МИСИОНАРСКА ПИСМА

100. Писмо
Шумару Манојлу: О крилима светог Јована

Рођен си, велиш, у Банату, и крсна ти је слава свети Јован Крститељ. Веру Христову сматраш животом свога живота. Када ти се отац упокојио, ти си предузео да своју домаћу славу славиш још свечаније него што се то раније чинило у вашој кући. Но, служба те донела у Македонију. Па како си славску икону морао оставити дома, код старе мајке и сестара, ти си поручио нову икону светога Јована код наших Дебарских мајстора. Али на твоје велико изненађење ови мајстори су насликали светога Јована са крилима. Кад си ти то приметио мајсторима, они су ти објаснили, да је тако Крститељ Господњи зографисан на иконама свуда по овдашњим црквама. Ти си онда пошао по црквама, видео, уверио се, и зачудио. Па питаш, зашто се свети Јован Претеча слика са крилима?
Ти знаш – знаш ли? – да се само ангели Божији сликају са крилима. Сликају се тако због тога што су они бестелесни духови, лако покретни на службама, на које их Створитељ шаље. А сад чуј сведочанство Христово о Јовану: ово је онај за кога је писано: ето ја шаљем анђела својега пред лицем твојим, који ће приправити пут преда мном. Ко је то писао? Пророк Божији, надахнут Духом Божијим (Малах. 3, 1). Свети Јован, дакле, назват је ангелом и од пророка Месијиних и од самог Месије. И заиста служба Јованова била је слична служби ангела небеских. Када се Спаситељ света родио у Витлејему, ангели су објавили Његово рођење пастирима, и позвали ове, да се радују и славе Бога. Прошло је од тада тридесет година. И Спаситељ се јавио на Јордану да отпочне Своје спасоносно деловање. Онда Га је свети Јован објавио и показао народу позивајући људе на покајање и очишћење, како би се удостојили примити Њега, Месију и Спаситеља.
Ето због тога су уметници хришћански од старих времена често сликали Претечу Христовог као ангела, са крилима. Јер је, дакле, и назват ангелом у Светом Писму, и јер је ангелску служби имао у месијанској историји људског спасења.
Нека те твој крилати свети Јован закрили од свакога зла. Амин.

3 Comments

  1. Нисам разумео зашто Свети владика каже ,,три лица, једна личност“. Мислим да сам наилазио да се каже да су Три Личности тј. да су каже и Лица и Личности или Три Божанске Ипостаси тј. да је један Бог у Три Ипостаси. Не знам да ли се варам да би лице било превод грчке речи просопон, а да се реч ипостас често преводи као личност иако то можда није изворно значење речи, али мислим да је дато то значење тој речи и да се тако користи. Можете објаснити да ли неко прави грешку и какву иако не у чему је разлика?

    Лош студент богословља

  2. Gospode oprosti grijehe nasih predaka , mase grijehe i smiluj se svima nama.Amin

  3. Predivno i mudro