ДИЈАЛОЗИ – ПОВЕСТИ О ВРЛИНАМА И ЧУДЕСИМА ИТАЛСКИХ ОТАЦА

 

ДИЈАЛОЗИ
Повести о врлинама и чудесима италских отаца
 

 
КЊИГА III
 
Глава II
О ПАПИ ЈОВАНУ, КОЈИ ЈЕ ПОВРАТИО ВИД ЈЕДНОМ СЛЕПЦУ
 
1. У време Гота, најблаженији Јован, архијереј свете Цркве града Рима, запутивши се у посету императору Јустину Старијем,[1] стиже у пределе Коринта. Указа му се овде прека потреба за каквим јахаћим коњем, како би могао да продужи пут. Некакав пак човек, племић из поменутог града, дознавши за ово, стави му на располагање једног коња којега је, због изузетно кротке нарави, уобичавала да јаше његова супруга; притом замоли да му га, стигавши на какво место где би им било могуће прибавити погодну јахаћу животињу, упуте натраг, како би његова жена могла наставити да се њиме служи. Тако и би учињено. Папа, наиме, сеђаше на хрбату овога коња док није приспео на ново одредиште, те се најпосле, и не нашавши још увек другога, постара да га врате власнику.
2. Но, како потом супруга поменутога пође да уседне на коња, како је уобичавала раније, не могаде ово да учини будући да животиња, након што беше послужила овако великоме архијереју, не беше рада да у седлу носи једну жену. Стаде, наиме, бесно да фркће, уздрхтавши сваком жилицом свога тела, комешајући се без прекида, баш као да овим начином покушаваше да, узгнушаним противљењем, покаже да јој не беше могућно носити ову жену након свјатјешега архијереја. Његов пак господар, човек разборит, наслути у чему је ствар, те журно изнова упути коња преподобном мужу, усрдно га молећи да животињу задржи, будући да јој је, једном је зајахавши, очевидно постао власником по каквом вишем закону.
3.О овоме папи Јовану наши стари приповедају и овакво чудо: пристигавши у Константинопољ, на такозвану Златну капију, док га притискиваше велико мноштво народа, наочиглед свију он поврати очињи вид једном слепцу који га је преклињао – положивши на њих руку, он са очију овога човека одагна сенке слепила.
 


 
НАПОМЕНЕ:

  1. Свети папа Јован I бива од стране Теодорика послан у Константинопољ, како би од императора Јустина I измолио опозив анти-аријанских мера. Из Равене одлази 526, пре Пасхе, коју ће прославити у Константинопољу, 9. априла. О његовом утамничењу и мученичкој кончини, 18. маја 526. године, која је уследила након његовог повратка, реч је у IV, 31,4. Спомен светог папе Јована I се слави 18. маја. Мошти су му похрањене у базилици Светог Петра у Риму.

Comments are closed.