Послужити некрштене славским житом и колачем?

Питање:
Поштовани оче, Једном приликом сам чула да некрштени не смеју
целивати мошти и иконе, нити се дотицати ничега што је освештано у Цркви па ме интересује, да ли смемо послужити некрштене госте сласким житом и колачем који је освештан у Цркви? Мало ми је незгодно да за славском трпезом некога послужим, а некоме кажем, опрости, ово није за тебе док се не крстиш…
Опростите и хвала
Наташа


Одговор:
Драга Наташа, Знамо из искуства Цркве да и некрштени целивају мости и иконе. То се дешавало а и данас се дешава у Острогу као и у св.Дечанима, а како пре неколико месеци чух, исцелила се и једна млада Албанка која је боловала од клиничке депресије. Знамо да се провукла испод кивота св. Стефана и да је целивала његове мости, и да је чак за њу молитва процитана (где су наши “антиекуменисти” који би казали: “има шест дана у недељи за исцељивање а у суботу да се одмара”) . Мости св. Пелагије и данас почивају у крипти џамије, која је лоцирана мало ниже од места Вазнесења Христовог, и она се налази у приватном власништву једне богатије муслиманске породице. Такође, када припремамо “оглашене” за крштење, њима је дозвољено целивање крста и руке свештенолица, док им је забрањено да узимају нафору или антидор који је “уместо пришешћа”. Славско жито или колач нема литургијску важност “антидора”, и ако погледамо наше домаћице, оне се строго не придржавају правила за спремање славског колача, јер се оно сасвим разликује од припреме и материјала са којим се спрема просфора. Данашњи славски колач и просфоре које се спремају за Проскомидију по начину припреме немају ничег заједничког. Ако нехришћанима нудимо нашу трпезу, за којом се чита молитва и освећује храна (свештеник) , можемо да им понудимо и славско жито и колач (ако смо их већ позвали) . Том славском хлебу и вину не треба придавати такву пажњу, као када су многи хлеб и вино које је раздавао св. Серафим сматрали за причешће, за шта је он био и опоменут од свог надлежног епископа. Колач је прости освештани хлеб, као и вино или кољиво.
Ако се гост нађе у православној хришћанској кући, дужан је сваког поштовања и почасти, и не треба га вређати. Мислим да освештани хлеб од славског колача и кољиво могу да се дају и некрштеним људима који одају потребну пажњу и поштовање овом вашем породичном слављу и светоме који благодатно-молитвено окриљује вашу породицу. Свете тајне су нешто друго и они не могу у њима учествовати! Са поштовањем и благословом, о. Љубо

Comments are closed.