Идење на гробље за Васкрс

Питање:
Да ли сме да се иде на васкрс на гробље да би се поделила васкршња радост и са нашим најмилијим упокојеним сродницима? Као што знамо на сам дан васкрса су и Богородица и жене мироноснице ишле да помажу Христа, па и свети апостоли су исли да се увере да је гробница празна…
Trifun


Одговор:
Драги брате Трифуне, као што о Васкрсу можеш поделити радост васкрсења са својим сродницима, пријатељима, суседима, тако исто можеш ту радост да поделиш и са својим упокојеним сродницима. Јер, ти знаш добро да “Бог није Бог мртвих, него живих, јер су у Њему сви живи” (Лука 20, 38) . На гробље се може ићи у свако време, па и онда када се у цркви не врше помени за упокојене. Наша је света дужност да посећујемо гробове наших сродника и пријатеља, да молитвено са њима разговарамо, да их држимо у свом сећању, да им буде увек “вјечнаја памјат”. У неким нашим крајевима, на пример у Славонији, иде се са литијом на гробље већ од Васкрсног понедељка, па до Недеље Томине, врше се општи парастоси за све покојнике, а онда се преливају гробови, који су украшени црвеним васкршњим јајима, символом васкрсења. Радост васкрсења Христовог, уз победни поздрав – ХРИСТОС ВАСКРСЕ, жели ти о. Душан

One Comment

  1. Svašta. Još jedan znak da naša, pravoslavna crkva leluja i može i ovako i onako. Što ,naravno, vernici ne vole, bojeći se greha. Kod nas sveštenici kažu da NE TREBA izlaziti na groblje, ne zbog mrtvih, nego zbog živih. Vaskrs je praznik života i živih. Na groblje se izlazi na pobusani ponedeljak, Vaskrs za mrtve To je jedna od mana što nemaju striktna pravila, što implicira da nam crkva nije ni potrebna u veri u boga. Kod njih može da se venčava, krsti… i za vreme posta, kad episkop da dozvolu. Čuj, episkop. Kao da je on bog. On daje dozvolu internom svešteniku da odradinposao, a mladence ko šiša, dal je to maler, dal nepristojno prema Bogu…. to nije važno.